Bank Światowy: Niski poziom szkolnictwa wyższego  w Mołdawii

08-10-20 Promocja 0 comment

W Mołdawii jakość szkolnictwa wyższego należy do najsłabszych nie tylko wśród krajów sąsiedzkich, ale także wśród prawie 45 państw  Europy i Azji Środkowej. W  badaniu, przeprowadzonym przez Bank Światowy, w 2020 roku Mołdawia uzyskała jedynie 5,8 punktów.

Dla porównania, poziom edukacji wyższej w Rosji został oceniony na 25,9 pkt., w Rumunii – 20,6 pkt, na Ukrainie – 15,9 pkt, a w Polsce – 22,1 pkt.

W Mołdawii 35,1% mieszkańców w wieku 30-34 lata ukończyło I etap studiów wyższych – licencjat.  Według tego wskaźnika Mołdawia wyprzedziła Rumunię, w której udział osób  w podobnym wieku z dyplomami licencjackimi wynosi 29,8%. Na Ukrainie ponad połowa populacji w tym wieku ma licencjat  – 56%.  Najwyższy wskaźnik ze wszystkich 50 krajów ma Rosja (61%),  w Polsce jest on na poziomie 48,5%.

Najwyższy poziom szkolnictwa wyższego odnotowano w Holandii (46,8 pkt.), Szwajcarii (45,9), Danii (42,8) i Belgii (42,3).

Dodajmy, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba studentów mołdawskich uczelni wyższych spadła  prawie o połowę.  Zmniejszyła się również liczba uniwersytetów i nauczycieli akademickich.

Źródło: Newsmaker.md