Białoruska opozycja ogłosiła kampanię polityczną „Za niepodległość”

29-01-19 Promocja 0 comment

Lider ruchu „Za Wolność” Jury Hubarewicz, p.o. przewodniczącego Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Mikałaj Kazłoǔ, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja Wital Rymaszeǔski i szef Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej „Hramada” Ihar Barysaǔ zapowiedziel początek kampanii politycznej „Za niepodległość”.

Na konferencji prasowej w Mińsku Wital Rymaszeǔski powiedział, że białoruskie siły prodemokratyczne proponują konkretne środki.

„Musimy chronić flagę i godło [niepodległej Białorusi – red.], nadać im oficjalny status, wykorzystywać te symbole podczas imprez publicznych. Już przygotowany został projekt ustawy, który teraz przechodzi ostatnią redakcję i powinie4n trafić do parlamentu. Opowiadamy się za reformą systemu edukacyjnego – by język białoruski rzeczywiście żył, żeby  od przedszkola do uniwersytetu istniała możliwość nauczania w języku białoruskim. Opowiadamy się za wypowiedzeniem traktatu o Państwie Związkowym Białorusi i Rosji. Jest to pakiet konkretnych postulatów, które państwo powinno spełnić” – ogłosił Wital Rymaszeǔski.

Konflikt w stosunkach między Białorusią a Rosją powstał  w wyniku tak zwanego manewru podatkowego Moskwy, który doprowadził do wzrostu cen ropy dla białoruskich rafinerii.

W trakcie sporu o finanse Kreml zapowiedział wznowienie procesu integracji obu krajów sprzed 20 lat (traktat o państwie związkowym Rosji i Białorusi przewidywał wspólną walutę, system sprawiedliwości i ceł).

W styczniu wicepremier i minister finansów Rosji Anton Siłuanow odpowiadając na pytanie o konflikt między Moskwą a Mińskiem zapowiedział, że Rosja jest gotowa „subsydiować Białoruś” w przypadku „wzajemnego zbliżenia” – w szczególności, realizacji traktatu o Państwie Związkowym z 1999 roku. „ Dotowanie  przedsiębiorstw w obcym kraju byłoby dziwne. Dałoby się to jednak zrobić, gdybyśmy mieli wyższy stopień integracji” – powiedział Siłuanow.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium