BiH: Na bośniackich bojowników IS czeka sąd

12-03-19 Promocja 0 comment

BiH sprowadzi do kraju dwóch obywateli federacji, którzy walczyli po stronie Państwa Islamskiego. W tej chwili są oni internowani  w kurdyjskim obozie w Syrii. Minister Bezpieczeństwa Dragan Mektić powiedział, że w BiH czeka ich sąd za udział w grupie terrorystycznej. Jeden z nich udał się do Syrii w 2013 r., założył tam rodzinę i ma już dwójkę dzieci. Według bośniackich mediów, został zwerbowany przez bośniackiego lidera salafitów  Bilala Bosnića, który w 2015 r. trafił na siedem lat do więzienia w Sarajewie.

Oficjalne statystyki podają, że w latach 2012-16, do Syrii i Iraku wyjechało z BiH 241 osób dorosłych i 80 dzieci.  Podczas wojny  życie  straciło  przynajmniej 88 osób, a około 100  nadal pozostaje w regionie . Około 50 osób powróciło do BiH.

Bośniacki rząd zapowiedział w zeszłym roku, stworzenie specjalnego  organu który, ma się  zajmować  powrotem do kraju byłych bośniackich bojowników IS i ich rodzin. Taka instytucja dotąd  nie powstała.

Źródło: Radio Free Europe

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium