„Brexit”: co się stanie z bezpaństwowcami z Łotwy i Estonii?

14-12-17 Promocja 0 comment

W listopadzie władze brytyjskie opublikowały dokument wyjaśniający praktyczne strony wyjścia tego kraju z UE: chodzi zwłaszcza o to , w jaki sposób brytyjskie władze będą traktować obywateli UE rezydujących w tym kraju. Jednak w dokumencie nie ma  ani słowa o statusie łotewskich i estońskich bezpaństwowców w Wielkiej Brytanii.

Część prorosyjskich polityków z tych krajów zaczęła spekulować, że ponieważ  bezpaństwowców nikt nie broni, będą musieli opuścić Wyspy. O tym mówiła m.in. estońska europosłanka Yana Toom.

Jednak ambasada Wielkiej Brytanii w Rydze obiecuje, że większość obywateli UE mieszkających w tym kraju będzie miała możliwość pozostania. Mogą ubiegać się o zezwolenie na osiedlenie się (settled status, tj. zezwolenie na pobyt bez ograniczeń), a proces oceny i przyznawania wniosków zostanie maksymalnie uproszczony.

W przypadku osób niebędących obywatelami Łotwy czy Estonii, które mieszkają w Wielkiej Brytanii, „Brexit” nic nie zmieni. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że te osoby były przez Londyn przez cały czas traktowane jako obywatele państw trzecich. Bezpaństwowcy, żeby przyjechać na Wyspy czy podjąć tam pracę, cały czas potrzebują wizy (chyba że są członkami rodziny obywatela UE).

Ponieważ osoba niebędąca obywatelem potrzebuje wizy, ma już określony status w systemie imigracyjnym kraju, a status ten nie zależy od tego, czy Wielka Brytania jest częścią UE, czy nie.

Bezpaństwowcy, którzy obecnie mieszkają w Zjednoczonym Królestwie jako członkowie rodzin obywateli UE, mają prawo ubiegać się o status stałego rezydenta.

Ambasada Brytyjska na Łotwie informuje, że w tym roku 704 bezpaństwowców z Łotwy otrzymało wizy brytyjskie.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium