Bułgaria: produkcja prądu z węgla spada

27-03-24 Promocja 0 comment

Bułgarskie elektrownie węglowe zmniejszyły o połowę produkcję energii elektrycznej w ubiegłym roku. Natomiast farmy słoneczne zwiększyły produkcję o 141% w porównaniu z rokiem ubiegłym  – wynika z danych przesłanych do parlamentu przez krajową Komisję Regulacji Energetyki i Gospodarki Wodnej.

Bułgaria planuje zamknąć swoją ostatnią elektrownię węglową w 2038 roku. Według największej Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych Bułgarii (CITUB), wpłynie to na przyszłość prawie 100 000 Bułgarów zatrudnionych bezpośrednio i pośrednio w krajowym przemyśle energetycznym.

Mimo że węgiel ma zostać całkowicie wycofany w ciągu ponad dekady, dane regulatora energetycznego już wskazują na spadek produkcji energii elektrycznej z węgla.

Chociaż bułgarska energia węglowa okazała się ratunkiem dla systemów energetycznych krajów sąsiednich podczas kryzysu energetycznego w 2022 roku – umożliwiając Bułgarii sprzedaż energii elektrycznej o wartości 3 mld euro i czyniąc ją drugim co do wielkości eksporterem w UE po Szwecji – w 2023 roku produkcja energii elektrycznej z węgla brunatnego spadła o 46%.

W ubiegłym roku, głównym źródłem energii elektrycznej w Bułgarii była elektrownia jądrowa Kozłoduj, mająca 43% udziału w rynku krajowym, elektrownie cieplne z 29% udziałem i źródła odnawialne z 28% udziałem.

Bułgaria oczekuje 1,2 mld euro dotacji z programu Just Transition Plan na przekształcenie swoich regionów węglowych i co najmniej kolejnych 2 mld euro z planu naprawy gospodarczej na projekty energetyczne związane z odnawialnymi źródłami energii, magazynowaniem energii i produkcją wodoru.

Źródło:    Euractiv.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium