“Byłoby tak jak zawsze.” Czechy wyjaśniają nieobecność na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

04-01-24 Promocja 0 comment

Czeska dyplomacja wystosowała pismo do Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) wyjaśniające, dlaczego czeski przedstawiciel nie weźmie udziału w sobotnim (30.12.2023) posiedzeniu zwołanym przez Rosję w związku z ostrzałem Biełgorodu, dokonanym rzekomo z czeskiej broni. Rosja zażądała obecności czeskiego przedstawiciela. Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský jednak odmówił, argumentując, że Republika Czeska nie będzie służyć rosyjskiej propagandzie.

„Niestety, Rosja wielokrotnie wykorzystywała platformę Rady Bezpieczeństwa do szerzenia dezinformacji na temat wojny. Nie mamy powodu, by wierzyć, że dzisiejsze (sobotnie) spotkanie będzie inne, wobec czego Republika Czeska nie weźmie w nim udziału”, czytamy w piśmie, w którym czeskie MSZ wyraziło również ubolewanie z powodu ofiar konfliktu na Ukrainie i przekonanie, iż to Rosja, która sprowokowała wojnę swoją agresją, jest odpowiedzialna za ofiary śmiertelne po obu stronach. Czechy potwierdziły również swoje poparcie dla Ukrainy.

Przypomnijmy, że Rosja zwołała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ na ostatnią sobotę, 30 grudnia w związku z ostrzałem rosyjskiego miasta Biełgorod i zażądała, aby przedstawiciel Czech wziął w nim udział w celu wyjaśnienia kwestii dostaw czeskiej broni na Ukrainę. Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło uzasadniając to tym, że Czechy nie będą służyć rosyjskiej propagandzie.

„Jasne stanowisko Czech jest takie, że Rosja musi natychmiast przerwać tę wojnę i wycofać swoje wojska z całego terytorium Ukrainy. To jedyna droga do sprawiedliwego i trwałego pokoju zgodnego z Kartą Narodów Zjednoczonych”, podsumowała czeska dyplomacja.

Moskwa oskarżyła siły ukraińskie o ostrzelanie w sobotę rosyjskiego miasta Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą. Według rosyjskich władz w niedzielę w wyniku ostrzału zginęły 24 osoby, a ponad 100 zostało rannych. Według Moskwy, Ukraina użyła do ataku m.in. wyrzutni rakiet RM-70 Vampire produkcji czeskiej.

Przypomnijmy, iż Republika Czeska była jednym z pierwszych krajów, które udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej po ataku Rosji w lutym 2022 roku. Do początku października 2023 roku Czechy przekazały Ukrainie niewykorzystany sprzęt wojskowy z zapasów swojej armii za cenę 6,2 miliarda koron.

Ponadto czeskie zakłady zbrojeniowe wysyłają na Ukrainę broń wartą dziesiątki miliardów koron. Oprócz zorganizowanego przez państwo wsparcia, w zbrojenie Ukrainy zaangażowane jest również społeczeństwo poprzez o różnego rodzaju zbiórki.

W piątek (29.12.) Rosja przeprowadziła największy nalot na Ukrainę od czasu rozpoczęcia inwazji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w wyniku ataku zginęło 39 osób, a dziesiątki zostało rannych. W sobotę Rosjanie ostrzelali w budynek mieszkalny w centrum Charkowa, raniąc 26 osób.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium