Chińsko – uzbecka współpraca w sferze  bezpieczeństwa 

11-04-24 Promocja 0 comment

Uzbekistan i Chiny zacieśniają współpracę w sferze  bezpieczeństwa, po wizycie w Taszkiencie chińskiego ministra bezpieczeństwa publicznego  Pekinu, Wanga Xiaohonga. Podczas swego pobytu w Taszkencie na początku kwietnia Wang przeprowadził rozmowy z prezydentem Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem i ministrem spraw wewnętrznych Pulatem Bobodżonowem. 

Efektem było podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy w sferze bezpieczeństwa obejmującej lata 2024–2025. W swoim doniesieniu  chińska agencja Xinhua poinformowała, że oba kraje będą dążyć do skoordynowania działań mających na celu zwalczanie tzw. „potrójnego zła” – terroryzmu, separatyzmu i ekstremizmu religijnego. Ponadto zamierzają połączyć siły w walce z międzynarodową przestępczością. Jak wynika z depeszy Xinhua, „Chiny dążą również do wzmocnienia zdolności egzekwowania prawa w celu zbudowania solidnej bariery bezpieczeństwa dla wspólnego rozwoju, co w dużym stopniu przyczyni się do rozwoju partnerstwa strategicznego” między Taszkentem a Pekinem. 

Służba prasowa prezydenta Uzbekistanu przedstawiła podobny wizerunek przyszłej współpracy. Jak wynika z  publikacji Gazeta.uz, oprócz walki z terroryzmem i ekstremizmem władze uzbeckie podały, że siły bezpieczeństwa obu krajów będą organizować wspólne imprezy i prowadzić szkolenia dla wykwalifikowanych specjalistów. Ściślejsza współpraca będzie obejmować także dzielenie się technologiami informacyjnymi i metodami dochodzeniowymi. W oświadczeniu uzbeckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych opisano dwustronną współpracę w zakresie bezpieczeństwa jako już trwającą, solidną i mającą się wzmacniać. „Intensywnie prowadzona jest wymiana informacji i wzajemnych doświadczeń między ministerstwami [uzbeckimi i chińskimi], zaawansowane szkolenie personelu oraz wizyty dwustronne” – cytuje oświadczenie ministerstwa Gazeta.uz. 

Agencja  Xinhua zacytowała Wanga, który stwierdził, że stosunki chińsko-uzbeckie przeżywają „złotą erę”. Prócz już wymienionych działań, oba kraje rozważą także utworzenie wspólnego Badawczego Instytutu Kryminologii.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium