Chiny a Azja Środkowa

17-06-23 Promocja 0 comment

Oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że 12 czerwca Li Shulei, członek Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin i szef Departamentu ds. relacji publicznych KC, spotkał się z zagranicznymi przedstawicielami uczestniczącymi w dialogu partii politycznych Chin i Azji Środkowej. Xinhuaza cytowała wypowiedź Li o gotowości Chin do „współpracy z partiami politycznymi pięciu krajów Azji Środkowej w celu wdrożenia porozumień osiągniętych przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i przywódców pięciu państw na szczycie w maju”.

Według Xinhua dyplomaci z Azji Środkowej poparli koncepcję współpracy z Komunistyczną Partią Chin w celu zwiększenia wymiany doświadczeń w dziedzinie administracji partyjnej i państwowej. Agencja nie podała pełnej listy uczestników spotkania, chociaż w jej doniesieniach wspomniano o obecności wiceprzewodniczącego kirgiskiego parlamentu i wiceprzewodniczącego niższej izby parlamentu Kazachstanu. Tymczasem raport opublikowany przez kazachski portal Liter.kz mówi, że „przywódcy 26 partii politycznych z pięciu krajów Azji Środkowej” uczestniczyli w rozmowach z Li, a także spotkali się z Liu Jianchao, szefem Departamentu Stosunków Międzynarodowych Biura Centralnego KPCh . W maju Li zorganizował podobne spotkanie z szefami agencji informacyjnych z pięciu państw Azji Środkowej.

Minister handlu Kazachstanu poinformował, że obrotyhandlowe Kazachstanu z Chinami przewyższa te z Rosją, a do 2030 roku powinny również przewyższyć i wolumen handlu z Unią Europejską. Według oficjalnych danych Kazachstanu dwustronna wymiana handlowa z Rosją w 2022 roku wyniosła 26 miliardów dolarów, a z Chinami 24 miliardy USD. Tymczasem wg. chińskichstatystyk celnych dwustronna wymiana z Kazachstanem wyniosła ponad 31 miliardów dolarów.

Podczas majowego szczytu Chiny-Azja Środkowa prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajewzapowiedział, że Astana ma nadzieję w najbliższej przyszłości zwiększyć obroty handlowe z Chinami do 40 miliardów dolarów rocznie. Chiny również pomagają Kazachstanowi wzmocnić jego pozycję obronną.Ministerstwo Obrony Kazachstanu poinformowało 8 czerwca, że chińska delegacja wojskowa pod przewodnictwem szefa Akademii Sił Rakietowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej gen. dywizji Lan Ji Yinga spotkała się ze swymi kazachskimi odpowiednikami na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Astanie. Rozmowypodobno koncentrowały się na możliwościach rakietowych i artyleryjskich, strategii oraz taktyce.

Z kolei minister rolnictwa Jerbol Karaszukejew powiedział na forum gospodarczym w Astanie, że potrzebne są dodatkowe linie kolejowe z Chinami, aby „zaspokoić duży chiński popyt” na towary kazachskie. Kazachska firmaJSC NC Food Corporation ogłosiła, że w 2023 roku planuje wysłać do Chin ponad 200 000 ton zboża. Pojawiają się szczegóły dotyczące budowy nowej linii kolejowej Bachty-Ajagoz łączącej Kazachstan z Chinami.Budowa ma się być realizowana w latach 2024-2025 i będzie uzupełniać istniejący odcinek Semej-Aktogaj oraz korytarz tranzytowy Chiny-Europa-Chiny. Oczekuje się, że budowa 270-kilometrowej trasy będzie kosztować 321 miliardów tenge (około 713 milionów dolarów). Prognozy wskazują, że nowa linia  przewiezie do 8 milionów ton towarów rocznie w ciągu pierwszych pięciu lat eksploatacji.

Uzbekistan zwraca się do kierowanej przez Rosję Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej o pomoc w realizacjidwóch projektów kolejowych – trasy Chiny-Kirgistan-Uzbekistan oraz linii Uzbekistan-Afganistan-Pakistan.Premier Uzbekistanu Abdulla Aripow przedstawił prośbę podczas rozmów ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Michaiłem Miszustinem. Ministerstwo energetyki Uzbekistanu poinformowało, że kraj podpisał umowę z chińskim koncernem Huawei na dostawę kluczowych części do projektów dotyczących energetyki słonecznej. W komunikacie resortu nie ujawniono wartości transakcji.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium