Chiny-Azja Środkowa

17-09-23 Promocja 0 comment

Uzbekistan wspiera chińską wizję przyszłości Tajwanu. 4 września rządowy serwis informacyjny Dunyo opublikował krótkie oświadczenie uzbeckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym popiera politykę Pekinu „Jednych Chin” i wyraża „nadzieję na szybką redukcję napięcia”.

Według uzbeckiej Państwowej Agencji Statystycznej w pierwszej połowie 2023 roku Chiny były głównym inwestorem zagranicznym Uzbekistanu jeżeli idzie o liczbę inwestycji zagranicznych i udzielonych pożyczek. Udział Chin wyniósł 20,5% łącznej wartości 4,9 miliarda dolarów inwestycji zagranicznych, które napłynęły do Uzbekistanu w tym okresie. Rosja miała 18,8% udziału, zaś Turcja była trzecim co do wielkości inwestorem z 6,2%.

Pekin otworzył dwa nowe kolejowe połączenia towarowe do Uzbekistanu w ramach  rozszerzenia liczby szlaków eksportowych do Europy. Jedna z nowych tras, uruchomiona 29 sierpnia, łączy Zhangjiakou, węzeł przemysłowy w prowincji Hebei, około 160 km na północny wschód od Pekinu, z Taszkentem, przez port lądowy Khorgos w najbardziej na zachód wysuniętej prowincji Xinjiang w Chinach. Druga trasa, otwarta 30 sierpnia, łączy Taszkent i Liuzhou, miasto na południu i centrum produkcji samochodów.

Kazachstan. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Kazachstanu Sajasat Nurbekpoinformował, że pomiędzy instytucjami edukacyjnymi w Chinach i Kazachstanie istnieje obecnie „około 250 umów dwustronnych”. Według przekazanych przez ministra danych około 3500 obywateli Kazachstanu studiuje na uniwersytetach w Chińskiej Republice Ludowej, a ponad 1000 Chińczyków kształci się na kazachstańskich uniwersytetach. Minister Nurbek zapowiedział także otwarcie warsztatów na Uniwersytecie Technicznym Wschodniego Kazachstanu. W ramach jego programu chińscy eksperci przeprowadzą szkolenia zawodowe w zakresie montażu pojazdów elektrycznych. Chiny prowadzą dziesiątki warsztatów na całym świecie, z których większość jest stowarzyszona z lokalnymi instytucjami edukacyjnymi. Inicjatywa soft-power zapewnia szkolenia pracownikom, którzy mogą następnie znaleźć pracę w przy projektach inwestycyjnych sponsorowanych przez Chiny.

Służba prasowa rządu Kazachstanu podała, że Lin Wu, szef Komunistycznej Partii Chin w prowincji Shandong, jednym z głównych ośrodków gospodarczych Chin, przewodził 100-osobowej delegacji chińskiego biznesu podczas wizyty w Kazachstanie na początku września. W trakcie swojej podróży Lin spotkał się z różnymi urzędnikami, w tym z premierem Alichanem Smailowem i burmistrzem Ałmaty Jerbolatem Dossajewem. Rozmowy skupiały się na możliwościach inwestycyjnych. Ministerstwo Rolnictwa Kazachstanu ogłosiło, że wizyta zaowocowała porozumieniem, na mocy którego krajdostarczy Chinom 200 tysięcy ton zboża. Dodatkowa umowa dotyczyła współpracy między Kazachskim Uniwersytetem Badań Agrotechnicznych a Akademią Nauk Rolniczych w Shandong dotycząca wspólnych inicjatyw badawczo-rozwojowych.Kazachskie Ministerstwo Rolnictwa podało również, że obroty handlowe produktami rolnymi w pierwszej połowie 2023 roku wyniosły ponad 578 milionów dolarów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, ale nadaljest  wynikiem gorszym od wartości z 2021 roku.

Kazachstan i Chiny pogłębiają współpracę w zakresie wydobywaniu wolframu, pierwiastka wykorzystywanego w różnych przedmiotach, od żarówek po pociski przeciwpancerne. Według Kazakh Invest partnerem w projekcie, który będzie kosztował ponad 450 milionów dolarów, będzie chińska firma Jiaxin International Resources Investment Ltd. Przedsięwzięcie będzie miało zdolność wydobywczą na poziomie 3,3 miliona ton rudy rocznie i przewiduje się, że da ponad 1000 nowych miejsc pracy.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium