Co raz mniej uczniów w rosyjskich szkołach

05-06-18 Promocja 0 comment

W ciągu ostatnich 17 lat liczebność uczniów w rosyjskich szkołach spadła o ponad 20%. Statystyki te ujawnił  monitoring prowadzony przez Ministerstwo Oświaty i Nauki.

Wg szacunków liczebność studentów uczelni wyższych w roku akademickim 2018/2019 może wynieść około 4,3 mln osób. W porównaniu z rokiem 2009 będzie to spadek o ponad 40%. Wtedy w Rosji było prawie 7,5 mln studentów.

W 2017 r. z powodu braku uczniów w całym kraju zamknięto ponad 3600 szkół. Prawie 10 tys. miejscowości z liczbą mieszkańców do 1,5 tys. nie ma żadnego przedszkola. W przypadku 877 z nich odległość do najbliższego  wynosi co najmniej 25 km. W 6 tys. miejscowości nie ma szkoły. Uczniowie 940 wsi rosyjskich muszą codziennie dojeżdżać do szkół położonych na znacznej odległości (minimum 25 km) od miejsca ich zamieszkania.

Wg prognoz ekspertów, w połowie kolejnej dekady Rosję dotkną  skutki kryzysu demograficznego, który może okazać się poważniejszy od tego co  było   w latach 90. XX w.

Źródło: zelv.ru, politsovet.ru