COVID-19: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

21-05-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 713 przypadków zarażenia COVID-19. 12 osób zmarło, 445 wyzdrowiało.

Badanie opublikowane przez Narodowe Centrum Kontroli Chorób Gruzji (NCKCG) wykazało, że 16,6% z 511 przypadków zarażenia COVID-19 potwierdzonych do 28 kwietnia przebiegało bezobjawowo.

Zdaniem Paaty Imnadzego, zastępcy dyrektora NCKCG, trzeba być przygotowanym na to, że druga fala pandemii uderzy jesienią.

19 maja gruziński rząd zniósł kwarantannę w ośmiu wioskach w gminie Bolnisi.

Premier Giorgi Gacharia potwierdził, że 22 maja zostanie zniesiony stan wyjątkowy.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 5271 przypadków zarażenia COVID-19. 67 osób zmarło, 2419 wyzdrowiało.

W Erewaniu przywrócono funkcjonowanie transportu publicznego. W autobusach może znajdować się tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących. Stać można natomiast w trolejbusach i metrze. Funkcjonariusze policji drogowej mają prawo zatrzymać pojazd i wysadzić pasażerów podróżujących bez maski ochronnej oraz wypisać mandat (także kierowcy jak i firmie obsługująca trasę daną trasę).

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 3518 przypadków zarażenia COVID-19, 41 osób zmarło, 2198 wyzdrowiało.

18 maja w Baku, Gandży, Sumgaicie, Lankaranie i na Półwyspie Apszerońskim zniesiono system zezwoleń na wyjście z mieszkania, a osoby powyżej 65 roku życia mogą opuszczać dom w razie potrzeby. Otwarto parki, bulwary oraz ośrodki rekreacyjne (liczba odwiedzających nie może jednak przekraczać 10-u osób), a także kawiarnie, restauracje i inne obiekty gastronomiczne. Ponownie otwarto muzea i sale wystawowe. Władze Baku ogłosiły otwarcie plaż, dostęp do nich będzie jednak możliwy po wcześniejszym zapisie.

Władze poinformowały, że pracownicy socjalni, którzy pracowali podczas kwarantanny, otrzymają premię w wysokości jednego wynagrodzenia.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, vestikavkaza.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium