Czarnogóra: rząd przedłużył program złotych paszportów

04-01-22 Promocja 0 comment

W zeszłym tygodniu, rząd Czarnogóry przedłużył na jeszcze jeden rok program nadawania obywatelstwa w zamian za inwestycje.  Komisja Europejska i organizacje pozarządowe ostrzegają, że sprzedaż czarnogórskich paszportów może negatywnie wpłynąć na integrację kraju z UE. Z kolei rząd tłumaczy, że program stawia bardziej restrykcyjne warunki inwestorom zainteresowanym obywatelstwem tego bałkańskiego państwa. Muszą oni przedstawić rządowi gwarancję bankowe, w wysokości 50% inwestycji. Wszyscy ubiegający o paszport są zobowiązani także do  wpłacenia 100 tysięcy euro do budżetu państwa oraz przeznaczenia 100 tysięcy euro na rozwój regionalny.

Po raz pierwszy program “złotych paszportów” uruchomiono w Czarnogórze  w 2010 roku. Wówczas rząd sprzedawał obywatelstwo “znanym biznesmenom o wiarygodnej reputacji” za pół miliona euro. W 2019 ruszył kolejny program dla zagranicznych inwestorów, którzy  zainwestowali przynajmniej 250 tysięcy euro w słabo rozwiniętych regionach na północy lub 450 tysięcy euro w centralnych i południowych regionach.

Według informacji władz, w ramach programu paszport czarnogórski dostało 108 obcokrajowców. Większość z nich to Rosjanie i Chińczycy, którzy kupili apartamenty w hotelach na wybrzeżu i w górskich miejscowościach lub przekazali środki finansowe biednym regionom.

Choć nowy rząd Czarnogóry zapowiadał w marcu zakończenie sprzedaży złotych paszportów do końca 2021 roku, 30 grudnia minister Rozwoju Gospodarki Jako Miliatović oznajmił, że program pomaga rozwijać się państwu. Natomiast ministrowie spraw wewnętrznych i  spraw zagranicznych zagłosowali przeciwko przedłużeniu programu.  

Źródło:   Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium