Czechy: Afera Bocianie Gniazdo, Krym i choroby psychiczne

21-11-18 Promocja 0 comment

Uroczystości obchodów rocznicy Aksamitnej Rewolucji zbiegły się w Czechach z kolejnym wydarzeniem mającym związek z aferą korupcyjną wokół zdobycia środków na ośrodek wypoczynkowo – rozrywkowy Bocianie Gniazdo, który należy do obecnego premiera Czech Andreja Babiša.

Dwoje czeskich dziennikarzy wpadło na trop syna premiera, Andreja Babiša juniora. Z użyciem ukrytej kamery przeprowadzili z nim rozmowę, która wyjaśnia częściowo sprawę jego rzekomego uprowadzenia na okupowany przez Rosję Krym.

Mieszkający w Szwajcarii syn premiera Czech Andrej Babiš junior twierdzi, iż jego ojcu chodziło o to, by nie był przesłuchiwany w sprawie „Bocianiego Gniazda”. Podpisał dokumenty, których nie rozumiał, wskutek czego został wywieziony na Krym. W międzyczasie zostały przygotowane dokumenty zaświadczające o chorobie psychicznej syna premiera, uniemożliwiające składanie zeznań w sprawie wyłudzenia dotacji z UE, które składać musiał jego ojciec. Młody Babiš twierdził, że z Krymu został przewieziony na Słowację, skąd udało mu się uciec do Szwajcarii. Za całość akcji odpowiedzialny miał być niejaki Prototopov, Rosjanin z pochodzenia, zaufany człowiek premiera Czech, zaś wszelkie dokumenty medyczne świadczące o stanie psychicznym syna premiera zostały podpisane przez jego żonę Ditę Prototopovą.

Po ujawnieniu nagrań premier poleciał odwiedzić syna do Szwajcarii, gdzie Andriej Jr. mieszka z matką. Po powrocie powiedział mediom, iż jego syn nadal uważa, iż na Krymie znalazł się wbrew swojej woli.

Sam reportaż zrealizowany w Szwajcarii wywołał w Czechach kryzys rządowy. Partie opozycyjne chcą zgłosić  wotum nieufności wobec rządu. Prezydent Miloš Zeman już teraz zapowiada, że jeżeli do tego dojdzie, misję powołania nowego rządu powierzy znowu A. Babišowi.

Przypomnijmy, iż zeznania miały dotyczyć afery pt. Čapí Hnízdo (Bocianie Gniazdo). Polegała ona na tym, że premier a zarazem jeden z najbogatszych obywateli Czech założył ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy o nazwie i  kształcie przypominającym wspomniane gniazdo, na którego budowę wykorzystano 50 mln koron z dotacji z funduszy UE. Ośrodek ten stanowi  częścią holdingu Agrofert, co  było sprzeczne  z normami europejskimi, w myśl których holding nie może się  ubiegać się o środki przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wobec tego Gniazdo Bociana wydzielono z Agrofertu i przepisano je na dzieci premiera z poprzedniego małżeństwa, mieszkające w Szwajcarii oraz na szwagra premiera. Po uzyskaniu unijnej dotacji  ośrodek powrócił do pierwotnego właściciela czyli do Andreja Babiša seniora.

Największym paradoksem całej  historii jest fakt, że premier zdobył popularność, a w efekcie  i władzę dzięki hasłom antykorupcyjnym. Powtarza niezmordowanie, iż dwoje jego  dzieci – syn i córka – ma problemy psychiczne, syn nie został uprowadzony, a on sam nigdy nie ustąpi ze  stanowiska szefa rządu.

Andrej Babiš (ur. 5 września 1954 w Bratysławie) – czeski polityk i przedsiębiorca słowackiego pochodzenia, twórca i właściciel koncernu Agrofert, założyciel partii ANO 2011, w latach 2014–2017 pierwszy wicepremier i minister finansów, od 13 grudnia 2017 premier Czech.

W okresie komunistycznym był tajnym współpracownikiem (pseud. „Bureš”) czechosłowackiej służby bezpieczeństwa. W 1994 założył prywatny koncern Agrofert, specjalizujący się w branży rolno-spożywczej i handlowej. Skupując i przejmując kolejne firmy, doprowadził do powstania holdingu obejmującego ponad 250 podmiotów gospodarczych. „Forbes” w 2013 umieścił go na 736. miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie (na 2. miejscu w Czechach), szacując jego majątek na 2 miliardy dolarów. W 2012 zarejestrował partię polityczną o nazwie ANO 2011, głoszącą hasła walki z korupcją i uzdrowienia systemu politycznego, deklarując udział w wyborach parlamentarnych. Rozwój działalności partii zbiegł się z nabyciem przez Agrofert grupy mediowej MAFRA, wydającej m.in. jeden z największych czeskich dzienników „Mladá fronta Dnes”. Babiš przejął tym samym kontrolę nad największą w kraju grupą medialną, w skład której weszła  także popularna gazeta  „Lidové noviny”. Wielokrotnie zarzucano mu wykorzystywanie mediów w działalności politycznej.

Źródło: Seznam

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium