Czechy i Stany Zjednoczone jako jedyne na liście „wrogich krajów” Rosji

17-05-21 Promocja 0 comment

Rosyjski rząd zatwierdził listę wrogich krajów, obejmującą tylko Czechy i Stany Zjednoczone. Jednocześnie ustalił maksymalną liczbę osób, które w Rosji mogą pracować w placówkach dyplomatycznych tych państw. W przypadku Czech jest to 19 osób, w przypadku USA – 0.

Odpowiednie rozporządzenie zostało opublikowane w piątek.

Dodatkowo Moskwa zamroziła rosyjskie bankowe konta amerykańskiej stacji radiowej Radio Wolna Europa/Svoboda (RFE / RL). Wcześniej radiostacja została wpisana na listę agentów zagranicznych i kilkakrotnie ukarana grzywną za niezgłoszenie tych informacji w swoich wywiadach. W piątek w moskiewskich biurach RFE / RL zjawili się komornicy, co według radia oznacza, że ​​Rosja zdecydowała się na wyegzekwowanie niezapłaconych kar.

„Traktujemy to postępowanie Federacji Rosyjskiej jako kolejny krok w kierunku eskalacji konfliktu nie tylko z Czechami, ale także z Unią Europejską, jako taką i jej sojusznikami. Ponadto jest to całkowicie sprzeczne z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, zwłaszcza w odniesieniu do zobowiązania jej sygnatariuszy do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania misji dyplomatycznych oraz z zasadą niedyskryminacji poszczególnych państw. Przykro nam, że Rosja wybiera drogę konfrontacji na własną szkodę, gdyż takie działanie wpłynie również pośrednio na  kontakty między zwykłymi obywatelami, turystykę czy rozwój stosunków handlowych”, oświadczyło w reakcji na rosyjskie posunięcie czeskie MSZ.

„Ten akt rządu rosyjskiego nie zmienia pierwotnej decyzji o ograniczeniu liczby pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze. W przeciwieństwie do podejścia rosyjskiego, nasze posunięcie jest w pełni zgodne z prawem międzynarodowym ”, dodało ministerstwo.

Gazeta Kommiersant przypomniała, że rosyjski rząd sporządził listę wrogich krajów na podstawie dekretu prezydenckiego „O zastosowaniu środków zaradczych wobec wrogich działań innych państw”. Dokument ten został podpisany przez Władimira Putina 23 kwietnia.

Opublikowany dekret stwierdza, że na listę zostają wpisane państwa, które „prowadzą działania wojenne przeciwko Federacji Rosyjskiej, przeciwko obywatelom Rosji lub przeciwko rosyjskim podmiotom prawnym”. Pierwotnie lista miała zawierać znacznie więcej krajów, ale ostatecznie objęła tylko dwa.

Jak podkreśla rosyjski dziennik, do podpisania dokumentu doszło pod koniec kwietnia, w okresie nowych konfliktów dyplomatycznych. Przypomnijmy, że Praga zarzuciła Moskwie udział w wybuchu składu amunicji w Vrběticach w 2014 roku i jednocześnie wydaliła z Czech prawie 20 rosyjskich dyplomatów. Waszyngton zaś ponownie nałożył sankcje na Rosję i wydalił rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na cyberatak na agencje federalne oraz w odwecie za ingerencję w wybory w 2020 roku. Moskwa zarzutom zaprzecza, a rosyjscy przedstawiciele określają je jako nieuzasadnione, nieodpowiedzialne i prowokacyjne.

Czechy w sprawie Vrbětic wsparły Stany Zjednoczone, ale także państwa członkowskie NATO oraz dodatkowo kraje Grupy Wyszehradzkiej. W ramach solidarności z Czechami kilka państw na przykład Rumunia, Słowacja, Litwa czy Łotwa, również wydaliło rosyjskich dyplomatów.

Agencja TASS przypomniała, że Stany Zjednoczone wielokrotnie w ostatnich latach nakładały sankcje na Rosję, ostatnio w połowie kwietnia br. Kreml poczuł się bardzo urażony, gdy prezydent Joe Biden w marcowym wywiadzie dla ABC Newspotwierdził, że uważa Putina za „zabójcę” i zapowiedział, że Rosja „zapłaci” za rzekomą ingerencję w wybory w USA.

Źródło: Seznamzpravy

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium