Czechy: “Jeżeli nie przebaczymy, ból będziemy odczuwać na zawsze”, przekonuje praski arcybiskup

28-12-23 Promocja 0 comment

„Istnieją rzeczy, o których myślimy, że mogą się wydarzyć, ale kiedy stają się rzeczywistością, jest to coś innego, bolesnego”, powiedział arcybiskup Pragi Jan Graubner na temat tragicznych wydarzeń na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola, jakie miały miejsce przed kilkoma dniami. “Kiedy dzieje się coś takiego jest to potężny cios, niemniej człowiek powinien wybaczać tym, którzy zło popełniają”.

„W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do dobrobytu, komfortu, bezpieczeństwa, względnie bezproblemowego życia. Mimo to nadal jesteśmy krytyczni, niezadowoleni i nieustannie narzekamy. Żyjąc w spokoju, przeżywamy wielki szok, gdy coś takiego się wydarzy. Podobne wydarzenie nie jest takim szokiem dla ludzi, którzy żyją w środowisku, w którym jest to powszechne. Z jednej strony to dobrze, że nie jest to powszechne w naszym kraju, ale z drugiej strony, kiedy coś takiego się pojawia, jest to dla nas ogromny cios”, powiedział adp Graubner i przypomniał, że najważniejsze teraz jest, aby być z ludźmi, którzy zostali dotknięci tragicznym wydarzeniem i stracili bliskich: „Najbardziej jest im potrzebne, abyśmy byli z nimi, nie zmuszając ich jednocześnie do niczego i nie wywierając na nich presji” zaapelował Arcybiskup radząc, by okazać poszkodowanym miłość, pozwolić im na łzy i zaoferować pomoc.

Abp Graubner zwrócił również uwagę, jak ważna jest umiejętność wybaczania: „Gdybyśmy byli w stanie przebaczać sprawcom zła, to wydaje mi się, że bylibyśmy najbliżej rzeczywistego wyzwolenia”, powiedział i dodał, że jeżeli człowiek nie wybaczy, nadal będzie odczuwał ból: „A kłujący ból może czasem trwać latami. Myślę, że przebaczenie jest ważne. Nie oznacza ono, że jestem słaby i że akceptuję zło, które się wydarzyło, ale raczej pokazuję, że dobro zwycięży zło, a miłość silniejsza jest niż nienawiść czy śmierć”, dodał praski arcybiskup.

Według abp Graubnera tragiczne wydarzenia, które mają miejsce przed Bożym Narodzeniem zawsze mają duzy wpływ na ludzi: „W końcu Boże Narodzenie pokazuje, że chrześcijaństwo jest w jakiś sposób obecne w życiu, na przykład poprzez fakt, że święta te pozostają świętem rodziny, pokoju i miłości. I dlatego jest to najbardziej wrażliwy czas. W tym przypadku uważam za znaczące, że tragedia wydarzyła się przed Bożym Narodzeniem i obawiam się, że ci, którzy zostali najbardziej zranieni, będą kojarzyć ją z Bożym Narodzeniem przez wiele lat”.

W czasach niepokojów, wojen, tragicznych wydarzeń i epidemii, Graubner życzył ludziom odwagi prosząc, by otworzyli swoje serca na miłość i doświadczyli pokoju, a także byli pewni, że im więcej miłości i pokoju dają innym, tym więcej mają jej w sobie.

Przypomnijmy, że w czwartek 21 grudnia br na Uniwersytecie Karola w Pradze doszło do strzelaniny, w wyniku której zginęło 15 osób.

Źródło: CT24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium