Czechy – podzielony kraj. Zeman ponownie prezydentem

30-01-18 Promocja 0 comment

W wyborach prezydenckich w Czechach, które odbyły się w ubiegły weekend, społeczeństwo zdecydowało, że na stanowisku głowy państwa pozostanie Miloš Zeman. Swojego rywala, profesora Jiřígo Drahoša pokonał w drugiej rundzie wyborów stosunkiem głosów 51,36 % do 48,63 %.

Miloš Zeman zwyciężył aż w dziesięciu powiatach, J. Drahoš w czterech, włącznie z Pragą i przede wszystkim za granicą, gdzie otrzymał ponad 90%.

Zdaniem biskupa miasta Pilzno Tomáša Holuba wybory pokazały, że czeskie społeczeństwo nie chce otworzyć się na Europę aż tak, jak by sobie tego życzył kontrkandydat zwycięskiego prezydenta. Wedle teologa i cieszącego się wielką estymą księdza Tomáša Halíka na Praskim Zamku pozostaje człowiek przeszłości, który podzielił społeczeństwo. Ks. Halik ufa jednak, że szansa na zmianę kultury politycznej nie została zmarnowana, ale tylko na chwilę odłożona.

Rosyjski prezydent Wladimir Putin pogratulował Milošowi Zemanowi z powodu reelekcji, podkreślając w telegramie gotowość do kontynuacji owocnej współpracy w relacjach bilateralnych i międzynarodowych. Biuro prasowe Kremla oświadczyło, iż „według głowy rosyjskiego państwa wyniki wyborów potwierdziły wysoki autorytet Zemana jako doświadczonego i odpowiedzialnego polityka, który walczy o interesy i spełnia oczekiwania czeskiego społeczeństwa”. Ponadto W.Putin docenił także „pryncypialne” podejście Miloša Zemana do rozwoju przyjacielskich stosunków czesko-rosyjskich i wzajemnej współpracy. Rosyjski prezydent życzył  Zemanowi zdrowia i nowych sukcesów w działaniach na rzecz państwa.

Światowe środki masowego przekazu generalnie zgadzają się co do tego, że w wyborach prezydenckich wraz z M.Zemanem zwyciężył populizm i prorosyjska orientacja kraju. O minimalnym zwycięstwie „prorosyjskiego i antyemigracyjnego” polityka donosiło także BBC, natomiast agencja prasowa Reuters określiła reelekcję Zemana jako „ciche uznanie dla Zemana za jego stosunek wobec uchodźców oraz za jego schlebianie Chinom i Rosji” i dodała, że „wybory odzwierciedliły różnice pomiędzy liberałami i konserwatystami, które pojawiają się także w innych krajach w Europie i Stanach Zjednoczonych”.

Natomiast agencja DPA doniosła, że Zeman zwyciężył swoją „kampanią antymigrancką” i oceniła, że chodziło o „bardzo emocjonalny wybór pomiędzy politycznym weteranem oraz akademickim outsiderem”. Agencja przypomniała także, iż kampania przedwyborcza Zemana bazowała na retoryce antyimigranckiej i opowiadaniu się przeciwko przyjmowaniu z otwartymi ramionami imigrantów jak to  rzekomo ma miejsce w Niemczech.

Inauguracja drugiej kadencji Zemana odbędzie się 8 marca na Zamku Praskim. Pierwsza wizyta zagraniczna nowego-starego prezydenta, zgodnie z tradycją panującą od czasów rozpadu Czechosłowacji, będzie  na Słowacji.

Źródło: Seznam

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium