Czescy artyści apelują do prezydenta aby nie podlizywał się reżimom

10-04-16 Promocja 0 comment

800px-Miloš_Zeman
FOT. Wikipedia

Podczas tegorocznej uroczystości rozdania nagród Anděl (Anděl to czeskie wyróżnienie muzyczne, odpowiednik Grammy) niektórzy czescy artyści bardzo ostro zaatakowali prezydenta Miloša Zemana.

„Nie zgadzamy się z tym, że prezydent podlizuje się reżimom, które sprzeciwiają się  zasadom wolności i demokracji” powiedziała jedna z artystek, piosenkarka Lenka Dusilová. Publiczność zareagowała owacją.

Inny piosenkarz, David Koller, zaatakował nie tylko głowę państwa: „Chciałbym, by rząd nie ciągnął nas na wschód”, oznajmił

Kiedy pod koniec marca do Czech przybył z wizytą chiński prezydent, M. Zeman przy tej okazji oświadczył w chińskiej telewizji: „To nowy początek, bowiem między Chinami i dawną władzą Republiki Czeskiej  relacje były bardzo złe. Były rząd za bardzo ulegał  naciskom ze strony USA oraz UE. Teraz ponownie jesteśmy krajem niezależnym i prowadzimy politykę zagraniczną zgodnie z naszymi własnymi interesami”, oświadczył Zeman.

Przypomnijmy, że czeski prezydent krytykuje również  antyrosyjskie sankcje, którymi UE objęła Moskwę po aneksji Krymu.

Chiński prezydent podczas swojej marcowej wizyty w Czechach był przyjmowany z wielką pompą, co wywołało falę sprzeciwów.

Źródło: Idnes

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium