Czeska armia kupuje drony kamikadze

18-07-23 Promocja 0 comment

Czeska armia przygotowuje się do zakupu tak zwanej amunicji rezerwowej, nazywanej także dronami kamikadze. Chodzi o połączenie pocisku kierowanego i bezzałogowego statku powietrznego. Ta skuteczna broń jest wykorzystywana przez ukraińską, a przede wszystkim rosyjską armię w konflikcie na Ukrainie.

„Obecnie ministerstwo obrony prowadzi negocjacje z konkretnym dostawcą wybranego systemu amunicji rezerwowej. Ze względu na charakter projektu, ministerstwo jest związane tajemnicą handlową wobec wybranego dostawcy”, powiedziała Vlastimila Cyprisová, rzeczniczka sztabu generalnego armii.

Czeskie ministerstwo obrony prawdopodobnie będzie negocjować z izraelską firmą UVision, która produkuje drony bojowe Hero o różnych wymiarach, począwszy od małego ośmio-kilogramowego do 150-kilogramowego drona, o zasięgu do 200 kilometrów, zdolnego niszczyć nawet ciężkie pojazdy opancerzone: „Intencją armii jest zakup dziesięciu zestawów bojowej amunicji rezerwowej dla jednostek wojsk lądowych”, powiedziała rzeczniczka. Sztab Generalny planuje podpisać umowę do końca 2023 roku.

Według redaktora naczelnego Wojskowego Magazynu Technicznego Michala Zdobinskiego, drony kamikadze łączą w sobie zalety pocisku kierowanego i drona zwiadowczego: „używano go już wcześniej, ale dopiero na Ukrainie okazało się, jak niebezpieczną jest bronią, ponieważ jest on maszyną zwiadowczą, patrolową i uderzeniową w jednym”, stwierdził  Zdobinský.

Dron-kamikadze jest zwykle bardzo cichy i porusza się z małą prędkością, przez co jest trudniejszy do wykrycia przez radar, może krążyć nad celem i czekać na najlepszy moment do ataku. Mniejsze drony mogą być wystrzeliwane i kontrolowane przez jednego żołnierza, niosącego na plecach zarówno wyrzutnię, jak i drona. Większe drony natomiast muszą już być transportowane do miejsca docelowego.

Jaroslav Galba z Akademii Obrony mówi, że amunicja rezerwowa jest używana przez armie od wielu lat: „Większą uwagę mediów zyskała dopiero wraz z kontynuacją wojny o Górski Karabach w 2020 roku, kiedy Azerbejdżan użył jej do zniszczenia ormiańskiej obrony przeciwlotniczej. Obecnie odgrywa ważną rolę w wojnie na Ukrainie, gdzie jest wykorzystywany przez obydwie strony”, pisze Galba w swoim artykule na temat wykorzystania dronów kamikadze na Ukrainie i dodaje, iż Ukraińcy używają małych amerykańskich maszyn Switchblade 300. Rosjanie z kolei mają własne drony Lancet, ale od zeszłego roku zaczęli używać także irańskich maszyn Shahid 136. Wyrządziły one już wiele szkód ukraińskiej obronie powietrznej w miejscach, w których się tego nie spodziewano: „Dzięki szacowanemu zasięgowi bojowemu wynoszącemu aż 1000 kilometrów, operatorzy są w stanie trafić w cel praktycznie w dowolnym miejscu na terytorium Ukrainy i zbliżyć się do niego z optymalnego kierunku. W ten sposób Rosjanie utrzymują zdolność do operowania z powietrza głęboko na ukraińskich tyłach”, powiedział J.Galba.

Czeskie wojsko do tej pory korzystało z kilku rodzajów mniejszych dronów obserwacyjnych. W zeszłym roku sztab generalny podjął decyzję o zakupie trzech większych dronów bojowych Heron 1 z Izraela, które mogłyby przenosić pociski rakietowe lub bomby, za 2,7 miliarda koron czeskich. Jednakże armia zrezygnowała z tego zamówienia i ogłosiła, że kupi 200 mniejszych dronów. 

Wojsko czeskie korzysta obecnie z kilkudziesięciu mniejszych dronów. Największe z nich to drony Scan Eagle, używane przez żołnierzy Opawskiego Pułku Rozpoznania i Walki Elektronicznej. Ponadto żołnierze w jednostkach bojowych korzystają  z quadkopterów Dragonfly A oraz amerykańskich dronów Raven i Puma.

Petr Čeklovský, specjalista ds. wywiadu w czeskiej armii, wyjaśnia decyzję dowództwa tym, że mniejsze drony są bardziej przydatne dla żołnierzy w bezpośredniej walce, ponieważ nie wymagają specjalnego rozmieszczania przez dowództwo armii i mogą być natychmiast użyte: 

„Podstawową zaletą dronów kategorii mikro i mini jest to, że zapewniają dowódcy ogląd sytuacji na polu bitwy w momencie, gdy tego potrzebuje. Dlatego ich użycie nie jest dużo trudniejsze niż wyjęcie lornetki z plecaka”, powiedział.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium0