Czy Czechy staną się mocarstwem atomowym?

25-04-23 Promocja 0 comment

“W interesie naszego rządu jest, aby Republika Czeska dołączyła do europejskiego renesansu jądrowego i stała się – przynajmniej w sensie technologicznym –  mocarstwem atomowym”, oświadczył czeski minister przemysłu i handlu Jozef Síkela podczas konferencji “Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście rosyjskiej agresji”. 

Minister J. Síkela na konferencji zorganizowanej przez przewodniczącego komisji stałej ds. zagrożeń hybrydowych Lukáša Vlčka powiedział, że celem Czech jest zrównanie inwestycji w energię odnawialną i jądrową: „Potrzebujemy stabilnego, bezemisyjnego źródła wytwarzania energii elektrycznej – a takim jest energia jądrowa”, i dodał: „Jest w naszym interesie, by uczestniczyć w renesansie energii jądrowej na świecie, aby stać się przynajmniej technologicznie jedną z potęg jądrowych”. 

W tym celu, twierdził minister, państwo we współpracy z ČEZ (České Energetické Závodyczeskie przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się głównie produkcją i sprzedażą energii elektrycznej i ciepła – przyp. red.) stara się przyspieszyć przetarg na budowę bloku w elektrowni w Dukovanach. Chce do końca tego roku ocenić oferty trzech firm na budowę. Minister powiedział , że umowa ze zwycięzcą powinna zostać podpisana już przyszłym roku. J. Síkela jednocześnie przyznał, iż spodziewa się, że niektóre kraje UE, takie jak Austria i Luksemburg, złożą pozew przeciwko wsparciu, jakiego państwo czeskie chce udzielić planowanej budowie nowego bloku jądrowego w Dukovanach. Niemniej, w jego przekonaniu, nie powinno to zagrozić realizacji projektu.

Według planów nowy blok jądrowy w Dukovanach powinien być gotowy do 2036 roku. Będące częściowo własnością państwa przedsiębiorstwo energetyczne ČEZ, które projekt realizuje, negocjuje obecnie z firmami, które zgłosiły się do przetargu ich oferty. 

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku oferty złożyły: francuski koncern EDF, południowokoreańska firma KHNP oraz północnoamerykański Westinghouse. Projekt ma być największą inwestycją Czech we współczesnej historii, a urzędnicy rządowi i ČEZ szacują, że nowy reaktor będzie kosztował około 160 mld koron.

Síkela zgadza się z ekspertami, że Czechy powinny stać się mocarstwem nie tylko pod względem technologicznym, ale także jako eksporter know-how. Dlatego rząd chce wspierać edukację mającą zwiększyć liczbę inżynierów jądrowych: “Rozwój energetyki jądrowej w naszym kraju będzie miał oczywiście także wpływ na środowisko uniwersyteckie”, przewiduje minister.

Obecnie Republika Czeska posiada sześć bloków jądrowych w dwóch elektrowniach. Dwa bloki, każdy o mocy około 1000 megawatów, znajdują się w Temelínie, a cztery mniejsze jednostki o mocy 510 MW w Dukovanach.

Źródło: Echo24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium