Czy migranci z Azji Środkowej będą walczyć na Ukrainie? 

22-09-22 Promocja 0 comment

Przebywający w Rosji obywatele Uzbekistanu i Kirgistanu zostali ostrzeżeni przez władze swoich krajów przed udziałem w działaniach wojennych na terytorium obcych państw. Agencja ds. Zewnętrznej Migracji Zarobkowej Uzbekistanu (AZMZ) wezwała rodaków przebywających czasowo w Federacji Rosyjskiej, aby nie angażowali się w działania wojenne między Rosją a Ukrainą i nie podróżowali do stref konfliktu. 

Przypominamy, że zgodnie z art. 154 Kodeksu karnego Uzbekistanu wstąpienie do służby wojskowej, organów bezpieczeństwa, policji, organów wymiaru sprawiedliwości lub innych podobnych organów obcych państw podlega karze ograniczenia wolności od trzech do pięciu lat lub pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat” — stwierdzono w komunikacie AZMZ. Agencja poinformowała również o niebezpieczeństwach związanych z udziałem w nielegalnych wiecach na terytorium Federacji Rosyjskiej – grozi to zatrzymaniem lub przymusowym wydaleniem z kraju. AZMZ zwróciła się do współobywateli, aby nie uczestniczyli w takich imprezach, przestrzegali prawa Federacji Rosyjskiej i unikali zatłoczonych miejsc.

Ambasada Kirgistanu w Rosji również wezwała rodaków do powstrzymania się od udziału w konfliktach zbrojnych na terytorium obcych państw. Powodem oświadczenia stała się decyzja  rosyjskich władz o nadawaniu obywatelstwa w sposób uproszczony cudzoziemcom, którzy podpiszą kontrakt na służbę w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

„Zgodnie z art. 256 Kodeksu Karnego Kirgistanu udział obywateli kraju w działaniach wojennych na terytorium obcych państw podlega karze pozbawienia wolności do lat 10 oraz konfiskatą mienia. W przypadku, gdy obywatele Kirgistanu otrzymają wezwanie do udziału w jakichkolwiek operacjach wojskowych, Ambasada prosi o natychmiastowy kontakt z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Kirgiskiej w Federacji Rosyjskiej” – napisano w oświadczeniu ambasady. 

20 września Duma Państwowa w drugim i trzecim czytaniu przyjęła nowelizację ustawy, zgodnie z którą obywatelstwo rosyjskie w sposób uproszczony, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pobyt, mogą uzyskać „obcokrajowcy, którzy wstąpili do służby w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, innych oddziałach lub formacjach wojskowych na okres co najmniej jednego roku”. Teraz wymagany okres służby w ramach kontraktu wojskowego wynosi trzy lata. 21 września zmiany zostały zatwierdzone przez Radę Federacji.

Prezydent Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił powstanie – „punktu, który pomoże rosyjskiemu Ministerstwu Obrony w organizacji przyjmowania cudzoziemców do służby wojskowej” w centrum migracyjnym w Sacharowie. „Służby miejskie zrobią wszystko, co niezbędne, aby zawieranie umów było jak najwygodniejsze dla ochotników” – powiedział Sobianin.

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium