Czy Nursułtan Nazarbajew zachowa immunitet? 

29-12-22 Promocja 0 comment

Posłowie kazachskiego parlamentu na wspólnym posiedzeniu obu izb rozpatrzą kwestię uchylenia ustawy o pierwszym prezydencie republiki – Nursułtanie Nazarbajewie. Posiedzenie to ma się odbyć na początku 2023 roku. Kazachscy deputowani zapowiedzieli zniesienie ustawy wiosną ubiegłego roku, po tym jak obecny szef państwa Kasym-Żomart Tokajew zapowiedział zakrojoną na szeroką skalę reformę konstytucyjną. 

Ustawa konstytucyjna „O pierwszym prezydencie” została przyjęta w 2000 roku. Zgodnie z tym dokumentem Nazarbajew, noszący tytuł Elbasy (przywódca narodu), znajduje się w szczególnej sytuacji – pierwszego prezydenta nie można zatrzymać, aresztować, przeszukać ani wezwać na przesłuchanie. Ustawa gwarantuje nienaruszalność majątku i rachunków bankowych należących do Nazarbajewa oraz członków jego rodziny. Wszyscy mają zapewnioną dożywotnią ochronę, łączność, transport i inne przywileje.

Zdaniem Ajdosa Saryma, deputowanego do niższej izby parlamentu po nowelizacji prawa status Nazarbajewa zostanie uregulowany w Konstytucji i ustawie o prezydencie Kazachstanu, która ma osobne rozdziały dotyczące byłych przywódców kraju. Jednocześnie zniesione zostaną przywileje dla krewnych pierwszego prezydenta.

Pytaniem, które interesuje dziennikarzy i społeczeństwo jest czy Nursułtan Nazarbajew zachowa immunitet. Ustawa „O prezydencie” zawiera art. 34, który stanowi, że były prezydent kraju, jego honor i godność są nienaruszalne. A także art. 36, zgodnie z którym były prezydent Kazachstanu nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za działania związane z pełnieniem funkcji prezydenta, z wyjątkiem przypadków zdrady stanu. Można zatem uznać, że pierwszy prezydent Kazachstanu pozostaje nietykalny. 

Jednocześnie marszałek niższej izby parlamentu Jerłan Koszanow odpowiadając na to pytanie dziennikarzy stwierdził, że jeżeli zostanie uchylona cała ustawa o pierwszym prezydencie to  jego immunitet również. Najwidoczniej parlamentarzyści jeszcze nie osiągnęli zgody w tej sprawie. 

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium