Czy Tadżykistan zbuduje elektrownię wodną Rogun? 

23-05-23 Promocja 0 comment

Międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Chinach poinformowała, że udzieli Tadżykistanowi niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 500 milionów dolarów, aby umożliwić kontynuację prac nad budową elektrowni wodnej Rogun. O pożyczce poinformowała w zeszłym tygodniu służba prasowa tadżyckiego prezydenta Emomali Rahmona po jego spotkaniu z prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Jin Liqun. Warunki pożyczki nie zostały podane do wiadomości publicznej. 

Ten zastrzyk pieniędzy przychodzi w szczęśliwym momencie dla reżimu Emomalego Rachmoniego pokładającego duże nadzieje w Rogunie, która ma ostatecznie wyprowadzić kraj z ekonomicznej stagnacji. Ambicją jest eksport energii elektrycznej do pobliskich krajów, takich jak Afganistan, Pakistan i Uzbekistan, a także do Indii. Do tej pory na budowę największej elektrowni wodnej Tadżykistanu wydano 3 miliardy dolarów. Skutki pandemii COVID-19, a następnie inwazji Rosji na Ukrainę poważnie ograniczyły zdolność Duszanbe do dalszego przekazywania  pieniędzy na tę budowę. 

Kiedy w 2008 roku rozpoczęto na poważnie planowanie elektrowni wodnej, urzędnicy wycenili inwestycję na  3 miliardy dolarów. Do 2016 roku, kwota ta wzrosła do 3,9 miliarda dolarów. Według najnowszych dostępnych szacunków Banku Światowego, innego ważnego sponsora finansowego i technicznego projektu, ukończenie Rogun może kosztować 4,8 miliarda dolarów. Urzędnicy tadżyccy nastawieni są na większe koszty. Minister energetyki Dalor Dżuma w zeszłym roku powiedział agencji informacyjnej Reuters, że szacunki rządu sięgają  8 miliardów dolarów. 

Poszukiwania przez Duszanbe przystępnych cenowo kredytów lub dotacji dla budowy Rogun w ostatnich latach były gorączkowe i przebiegały zrywami. W listopadzie 2020 roku rząd ogłosił, że bada możliwość pozyskania 340 milionów dolarów pożyczek od szwajcarskich instytucji finansowych Credit Suisse i Landesbank Baden-Wuerttemberg. Ale w lutym minister finansów Fajziddin Kakchorzoda ujawnił, że Duszanbe odstąpiło od tej opcji. W lipcu zeszłego roku przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego oświadczył Reuters, że instytucja ta zostanie największym inwestorem budowy elektrowni z ramienia Komisji Europejskiej. Nie jest jeszcze jasne, na czym ma polegać ten udział. W styczniu Bank Światowy zatwierdził dotację w wysokości 15 milionów dolarów na wsparcie „ram finansowych i handlowych” projektu Rogun.  Z kolei na początku tego miesiąca tadżyckie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu ogłosiło, że Islamski Bank Rozwoju z siedzibą w Dżuddzie zobowiązał się udzielić kredytu o wartości 450 milionów dolarów dla „priorytetowych sektorów” gospodarki. Wcześniej informowano, że pożyczkodawca przeznaczył 150 milionów dolarów specjalnie dla Roguna. 

Jeśli kiedykolwiek zostanie ukończona, elektrownia wodna Rogun stanie się największą tego typu elektrownią w regionie. Roczna produkcja do 17 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej zapewniłaby Tadżykistanowi  duże  dochody z eksportu. Projekt ma być ukończony do 2028 roku, ale  będzie to zależało od tego, czy uda się zebrać pieniądze. 

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium