Czy UE nałoży sankcje na kraje Azji Środkowej?

30-03-23 Promocja 0 comment

Unia Europejska nałoży ograniczenia handlowe na kraje, które pomagają Rosji kupować pralki, stare samochody i inny sprzęt używany później do naprawy czołgów. Media donoszą, że unijni urzędnicy monitorujący przepływy handlowe zauważyli znaczny wzrost wymiany towarowej między Federacją Rosyjską a tradycyjnymi sojusznikami Kremla w Azji Środkowej. „Istnieją obawy, że nowe szlaki handlowe, których aktywność wzrosła o 60-80%, są wykorzystywane przez Rosję do obchodzenia sankcji mających na celu sparaliżowanie jej machiny militarnej” – czytamy w brytyjskim The Telegraph. Według poufnego dokumentu, do którego dotarł The Telegraph,  UE rozważawprowadzenie ograniczeń handlowych wobec państw Azji Środkowej,  aktywnie pomagających Federacji Rosyjskiej.

Należy podkreślić, że jeśli UE znajdzie dowody na reeksport do Rosji, może ograniczyć dostęp dowolnego kraju, przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej do swojego jednolitego rynku. „Musimy dać mocny sygnał osobom i podmiotom z innych państw – czytamy w poufnym dokumencie. Urzędnicy zwracają uwagę, że wśród towarów eksportowanych z UE do takich krajów jak Kazachstan, Kirgistan czy Uzbekistan znajdują się głównie pralki, używane samochody i aparaty fotograficzne. Istnieją obawy, że wiele z nich jest demontowanych, a półprzewodniki i inne komponenty są wykorzystywane do remontowania rosyjskich czołgów, transporterów opancerzonych i dronów. Później takie „części zamienne” często trafiają na front na Ukrainie.

Większość towarów opuszczających UE trafia na Białoruś przez granicę lądową z Litwą, a następnie jest reeksportowana do Azji Środkowej. Urzędnicy UE mogą śledzić te przesyłki aż do zewnętrznej granicy Unii, zanim nikną i być może trafiają do Rosji. Polska zamknęła granicę z Białorusią, ale trasa między Litwą a Mińskiem jest nadal otwarta. Wilno poinformowało, że 97% handlu przez jego granicę z Białorusią odbywa się z innymi państwami członkowskimi.

Unijni urzędnicy planują najpierw przeprowadzić rozmowy  z krajami Azji Środkowej, aby ostrzec je przed konsekwencjami. Kazachstan, jeden z najbliższych partnerów Moskwy w regionie, już się zobowiązał do kontroli towarów przewożonych przez ten kraj. Wcześniej informowano, że od 1 kwietnia w Kazachstanie ma zostać uruchomiony system, który w trybie online będzie monitorował łańcuch przepływu towarów od granicy do granicy, aby zapobiec obchodzeniu nałożonych na Rosjęsankcji.

W lipcu 2022 roku poinformowano, że Departament Skarbu USA zaliczył Uzbekistan do krajów, przez które sankcjonowane towary mogą trafiać do Rosji i Białorusi. Oprócz Uzbekistanu lista państw tranzytowych dla towarów objętych sankcjami obejmuje Gruzję, Armenię, Brazylię, Chiny, Indie, Izrael, Kazachstan, Kirgistan, Meksyk, Nikaraguę, Serbię, Singapur, Republikę Południowej Afryki, Tajwan, Tadżykistan, Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zaznaczono, że towary podlegające kontroli mogą być legalnie eksportowane do tych krajów, jednak ich dalszy eksport do Federacji Rosyjskiej czy na Białoruś jest w niektórych przypadkach zabroniony. Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wymienia pozycje budzące szczególne zastrzeżenia jako przedmioty podwójnego zastosowania, takie jak części samolotów, systemy sonarowe, anteny, spektrofotometry, sprzęt testowy, systemy GPS, pompy próżniowe i sprzęt do pól naftowych.

Źródło: Asia Plus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium