Delegacja Republiki Serbskiej z Miloradem Dodikiem na czele przybyła na Białoruś

19-02-24 Promocja 0 comment

18 lutego delegacja pod przewodnictwem prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika przybyła z wizytą na Białoruś. W skład delegacji weszli m.in. ministrowie nauki i rozwoju technologicznego oraz szkolnictwa wyższego, zdrowia i opieki społecznej, rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej. Tego samego dnia Dodikspotkał się z wiceministrem gospodarki Białorusi Alaksandrem Aharodnikauem. Serbski polityk odwiedził również Biełkommunmasz — przedsiębiorstwo, produkujące pojazdy, autobusy i tramwaje. Milorad Dodik zainteresował się  białoruskimi pojazdami pasażerskimi i rolniczymi: “Chciałbym zrealizować projekt zakupu dla naszych miast waszych autobusów, które będą przeznaczone dla uczniów, studentów i pacjentów szpitali. Otrzymają oni specjalne karty uprawniające do korzystania z tego transportu. Jesteśmy gotowi na zakup maszyn rolniczych. Jakość waszych produktów jest nam dobrze znana jeszcze z czasów byłej Jugosławii. Nawet mój ojciec miał traktor wyprodukowany na Białorusi. Wierzę, że będziemy mieli więcej waszych maszyn. Poza tym wasze maszyny są również obecne w  górnictwie”.

Wśród obiektów odwiedzonych przez delegację znalazło się Mińskie Naukowo-Praktyczne Centrum Chirurgii, Transplantacji i Hematologii. Podpisano tam umowę o współpracy między Ministerstwem Zdrowia Republiki Serbskiej a białoruskim Ministerstwem Zdrowia. Wieczorem z Dodikiem spotkał się minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhej Alejnik. Na spotkaniu poruszono aktualne kwestie dotyczące agendy międzynarodowej, w tym bezpieczeństwa regionalnego. Obaj rozmówcy potwierdzili “wzajemne zainteresowanie intensyfikacją  stosunków dwustronnych”. 19 lutego Alaksandr Łukaszenka i prezydent Republiki Serbskiej spotkali się w Pałacu Niepodległości. Podczas spotkania Dodik podkreślił, że zna Łukaszenkę od ponad 20 lat, zapewniając, że dołożył starań, aby Bośnia i Hercegowina nie przyłączyła się do sankcji przeciwko Białorusi.

Źródła: president.gov.by, reform.by, belta.by, sb.by.