Dialog w sprawie użytkowania wody w Azji Środkowej 

21-03-24 Promocja 0 comment

Służba prasowa Ministerstwa Wody i Nawadniania Kazachstanu poinformowała, że kraj porozumiał się z Uzbekistanem w sprawie instalacji liczników wód transgranicznych.  „Kazachstan zainstaluje liczniki na terytorium Uzbekistanu, a strona uzbecka zainstaluje je tutaj. Strony będą wymieniać się informacjami za pośrednictwem Internetu. Kazachstan będzie miał dostęp do danych zgromadzonych w Uzbekistanie, a strona uzbecka będzie miała dostęp do naszych” – czytamy w komunikacie. 

Liczniki te pozwolą poznać dokładną ilość wody zużytej przez oba kraje. Osiągnięte porozumienie jest ważne dla Kazachstanu, który pod względem geograficznym ma mniejszy dostęp do rzek. Teraz eksperci z obu krajów decydują, gdzie zostaną zainstalowane liczniki. Prowadzone są także negocjacje z organizacjami międzynarodowymi w sprawie zaangażowania ich w ten projekt. Minister Zasobów Wodnych i Nawadniania Nurżan Nurżigitow powiedział, że już w kwietniu jego resort planuje rozpocząć negocjacje w sprawie podobnych projektów z innymi sąsiadującymi krajami. 

Wcześniej prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wielokrotnie podnosił kwestię użytkowania wody. Jesienią ubiegłego roku poruszył ten temat na spotkaniu liderów państw Azji Środkowej. Tokajew zaproponował opracowanie planu wprowadzenia jednolitego zautomatyzowanego systemu rozliczania, monitorowania, zarządzania i dystrybucji zasobów wodnych w dorzeczu Morza Aralskiego. „Realizacja tej inicjatywy zapewni wiarygodne informacje na temat  wykorzystania wody w regionie i przyczyni się do wzmocnienia dialogu między krajami Azji Środkowej” – zapewnił wówczas kazachstański przywódca. 

Jesienią ubiegłego roku była Minister Ekologii i Zasobów Naturalnych Kazachstanu Zulfija Suleimenowa, podsumowując wyniki swojej pracy w departamencie, stwierdziła, że ​​„czarny rynek” wody w południowych regionach kraju w okresie wegetacyjnym szacuje się na około 5 miliardów tenge (ponad 11 milionów dolarów).  Chodziło zwłaszcza o kradzież wody, brak wiarygodnych danych na temat faktycznie użytkowanych nawadnianych grantów, a także o nielegalne podłączanie pomp do kanałów i zbiorników wodnych. Suleimenowa podkreśliła, że ​​​​pod jej kierownictwem rozpoczęło się wykorzenienie takich praktyk. 

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium