Dwoje dzieci rosyjskiego oligarchy Abramowicza posiada litewskie obywatelstwo

07-12-23 Promocja 0 comment

Dziennikarze śledczy z portalu Cyprus Confidential ujawnili, że dzieci rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, Arkadij i Anna, mają litewskie obywatelstwo. Dziennikarze znaleźli zdjęcie paszportu Arkadija Abramowicza w dokumentach cypryjskiej firmy MeritServus. Dokument został wydany 10 lat temu i stracił ważność 5 grudnia 2023 roku. Autentyczność kopii została potwierdzona podpisem londyńskiego prawnika. Nie jest jasne, kiedy córka Abramowicza otrzymała litewski paszport – w dokumentach znaleziono jedynie numer jej litewskiego paszportu i wskazanie litewskiego obywatelstwa. Z przeanalizowanej przez dziennikarzy korespondencji wynika, że litewskie paszporty Arkadija i Anny były wykorzystywane do operacji, które oceniane są jako próba obejścia międzynarodowych sankcji nałożonych na oligarchę. Litewski Departament Migracji nie skomentował całej sprawy. Na początku tego roku brytyjski dziennik The Guardian poinformował, że przed inwazją Rosji na Ukrainę Abramowicz podzielił większość swojego majątku między 7 dzieci. Szacuje się, że wartość przekazanej własności wynosi co najmniej 4 miliardy dolarów.

Źródła: siena.lt, theguardian.com, delfi.lt, bb.lv, vot-tak.tv.