Dymisja Saakaszwilego. Przeciwko komu na Ukrainie będzie walczył gruziński polityk?

08-11-16 Promocja 0 comment

Stacja kijowska SEW UW
Stacja kijowska SEW UW

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska szefa Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. „Postanowiłem zrezygnować i rozpocząć nową fazę walki” – powiedział Saakaszwili 7 listopada.

Mówiąc o przyczynach swojej dymisji gruziński reformator otwarcie skrytykował prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Według Saakaszwilego rząd w Kijowie przez sześć miesięcy nie mianował trzech spośród czterech jego zastępców i „handluje” stanowiskami szefów rejonowych administracji państwowych. Oskarżył również Poroszenkę o popieranie w obwodzie odesskim dwóch skorumpowanych klanów.

Prawdopodobnie Micheil Saakaszwili już w lutym stanie na czele nowej partii politycznej „Fala”, której kształtowanie może przyspieszyć po dymisji byłego prezydenta Gruzji. Poinformowała o tym członek grupy inicjatywnej na rzecz utworzenia partii „Fala”, deputowana Rady Najwyższej z ramienia Bloku Petra Poroszenki, Natalia Nowak.

Przypomnijmy, że kandydatura Saakaszwilego w ciągu ostatniego roku była wysoko notowana wśród możliwych pretendentów na przywódcę nowej siły politycznej.

Jednak zdaniem kierownika programu polityki krajowej i międzynarodowej Ukraińskiego Instytutu Przyszłości Jurija Romanenki, nie wykluczone, że głównym zadaniem Saakaszwilego jako „opozycji” wobec Poroszenki będzie osłabienie głównej rywalki urzędującego prezydenta, populistki Julii Tymoszenko.

Z kolei, analityk Ukraińskiego Instytutu Przyszłości Ihor Tyszkiewicz tłumaczy, że Saakaszwili rozpoczyna grę na polu politycznym populistów, nie wykluczając, że taki krok mógł pobłogosławić sam Poroszenko. Pojawienie się gruzińskiego polityka na froncie ukraińskich populistów osłabia bowiem pozycję Julii Tymoszenko, Ołeha Laszki oraz, być może, (prorosyjskiego – red.) Bloku Opozycyjnego.

„Problem polega na tym, że Saakaszwilemu brakuje zasobów lub struktury. (…) W zależności od prędkości, z jaką Micheil Saakaszwili będzie tworzył własną partię, będzie można prognozować termin kolejnej parlamentarnej kampanii wyborczej” – oświadczył ekspert. Dodał, że prawdopodobnym terminem wybuchu kryzysu parlamentarnego jest koniec wiosny – początek lata 2017 roku.

Przypomnijmy, że prezydent Gruzji w latach 2004-2013 był mianowany przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę przewodniczącym Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej 30 maja 2015 roku. Dzień wcześniej przyjął ukraińskie obywatelstwo.

Źródła: Zwierciadło Tygodnia, Ukraińska Prawda, Chwyla, YouTube

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium