Działacz LGBT kandyduje do parlamentu białoruskiego

19-10-19 Promocja 0 comment

Walancin Ciszko z Mołodeczna, znany z pozwu przeciwko gazecie „Wieczorny Mohylew za homofoniczne materiały, został zarejestrowany jako kandydat do Izby Reprezentantów Białorusi.

Poinformował o tym na swojej stronie na Facebooku. „Jestem zmęczony, że w decyzjach o losach kraju nie biorą pod uwagę naszego zdania wyjaśnił.

„Nie kandyduję sam. Jest ze mną zespół działaczy ruchu »O wolność« i Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Razem wygramy. Zarówno deputowany, jak i władza to sługi narodu napisał .

Ciszko stał się znany po tym, jak zwrócił się do Ministerstwa Informacji Białorusi o skontrolowanie 14 artykułów w gazecie „Wieczorowy Mohylew” z powodu treści ekstremistycznych. Artykuły zawierały ostrą krytykę społeczności LGBT, a także wezwanie do przemocy fizycznej wobec osób homoseksualnych.

W czerwcu Ministerstwo znalazło przykłady ekstremizmuw 2 materiałach, co wystarczyło, by rozpocząć postępowanie przeciwko gazecie.

Ciszko od stycznia 2013 roku jest koordynatorem RuchuChrześcijan LGBT Białorusi „Mysterium Fidei”, jest teżdiakonem niekanonicznego Greckiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ameryki i Kanady

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium