Ekspert: Azja Środkowa jest bezpieczna

06-07-17 Promocja 0 comment

Yang Shu, chiński profesor Instytutu Badań Państw Azji Środkowej przy Uniwersytecie Lanzhou zapewnia kolegów z Zachodu , że region środkowo-azjatycki jest bezpieczny. „Mimo ostatniego wzrostu liczby  ataków terrorystycznych na świecie stan  bezpieczeństwa w tym regionie nie wywołuje niepokoju  specjalistów z Chin”, – oznajmił ekspert podczas konferencji w Pekinie. Podkreślił przy tym, że w latach 1992 – 2016 na terytorium Azji Środkowej zarejestrowano ok. 250 ataków. Najwięcej z nich miało miejsce w latach  1992 – 1997, kiedy to w Tadżykistanie trwała wojna domowa.

Według danych The Global Terrorism Index, opracowanych przez międzynarodową grupę badaczy pod patronatem Instytutu Gospodarki i Pokoju Uniwersytetu w Sydney – kraje Azji Środkowej są praktycznie całkowicie bezpieczne. Za najbardziej niebezpieczne państwa  uważa się Irak, Afganistan, Nigerię, Pakistan i Syrię.

„W porównaniu z innymi krajami  ryzyko ataków terrorystycznych w Azji Środkowej jest minimalne” – zapewnił  Yang Shu.

Źródło: regnum.ru