Estonia, Litwa i Łotwa będą automatycznie uznawać dyplomy swoich uczelni

24-07-18 Promocja 0 comment

Estonia, Litwa i Łotwa automatycznie uznają dyplomy ukończenia studiów wyższych wydane w tych krajach. Nowy system ułatwi studiowanie  w krajach nadbałtyckim.

Uniwersytety i pracodawcy z trzech republik bałtyckich już nie  będą mieli obowiązku zwracania się do ośrodków ENIC/NARIC (Biura Uznawalności Wykształcenia) – w przyszłości wszystkie niezbędne informacje będą dostępne automatycznie ..

„Na podstawie zawartej umowy abiturientom z Estonii będzie o wiele łatwiej dostać się na studia wyższe na Łotwie czy Litwie, i vice versa. Chcemy zwiększenia mobilności akademickiej, dzięki czemu nasz system edukacji stanie się bardziej otwarty, przyczyni się do przepływu siły wysoko wykwalifikowanej roboczej” – powiedział minister edukacji i nauki Estonii Mailis Reps.

Kraje członkowskie Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego planują uruchomienie ogólnoeuropejskiego systemu uznawania kwalifikacji do 2020 roku.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium