Estonia: NATO intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim z powodu uszkodzeń infrastruktury podwodnej

25-10-23 Promocja 0 comment

NATO zwiększa liczbę patroli na Morzu Bałtyckim z powodu uszkodzeń podwodnej infrastruktury, poinformował Sojusz. 20 października do Estonii przybyły dwa trałowce. “Wzmocnione działania obejmują dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze, w tym morskich samolotów patrolowych, samolotów NATO AWACS i dronów. Flota czterech trałowców NATO również jest rozmieszczana w tym obszarze” – napisała kwatera NATO w oświadczeniu. W połowie października uszkodzony został kabel telekomunikacyjny biegnący między Szwecją a Estonią po dnie Morza Bałtyckiego. Szwedzki minister obrony Paul Unson powiedział, że kabel został uszkodzony mniej więcej w tym samym czasie, gdy miał miejsce incydent z Balticconnector czyli gazociągiem łączącym Estonię i Finlandię. 19 października estoński rząd otrzymał od organów bezpieczeństwa raport z dochodzenia w sprawie tego uszkodzenia. Pierwsze wyniki wykazały, że uszkodzenie estońsko-fińskiego gazociągu  jest wynikiem działania człowieka.

Źródła: nato.int, postimees.ee, err.ee, golosameriki.com, novayagazeta.ee, delfi.lv.