Fatalna jakość powietrza w Azji Środkowej

03-04-24 Promocja 0 comment

Według badania, w którym zmierzono zanieczyszczenie w ponad 130 krajach na całym świecie, jakość powietrza w państwach Azji Środkowej należy do najgorszych. W Światowym Raporcie nt. jakości powietrza w roku 2023, opracowanym przez szwajcarską firmę IQAir, zmierzono obecność szkodliwych cząsteczek PM2,5 unoszących się w powietrzu w ponad 7800 lokalizacjach. Pomiary wskazały, że Azja Środkowa pozostaje w tyle za krajami Azji Południowej i Zatoki Perskiej i jest regionem najgorszej jakości powietrza na świecie.

Bangladesz, Pakistan i Indie zajęły pierwsze, drugie i trzecie na liście państw o najbrudniejszym powietrzu. Tadżykistan znalazł się na czwartej pozycji, Kirgistan na 18-ym miejscu, Uzbekistan na 23-im, a Kazachstan na 40-ym. Na liście zabrakło danych, dotyczących Turkmenistanu. Najbardziej zanieczyszczoną stolicą Azji Środkowej w 2023 roku było Duszanbe (4. miejsce w rankingu miast IQAir), a następnie Taszkent (22.), Biszkek (29.) i Astana (52.). Wschodni sąsiad Azji Środkowej, Chiny, znalazły się na 19-ej pozycji.

„Zanieczyszczenie powietrza, powodujące szacunkowo jeden na dziewięć zgonów na świecie, stanowi największe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego” – czytamy w raporcie.Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza każdego roku jest przyczyną ok. 7 milionów przedwczesnych zgonów  .

PM2,5 to drobne cząstki o średnicy do 2,5 mikrona. „Mierzony w mikrogramach na metr sześcienny (μg/m3) PM2,5 jest jedną z sześciu substancji zanieczyszczających monitorowanych przez agencje ochrony środowiska na całym świecie ze względu na znaczący wpływ na zdrowie ludzkie i środowisko” – czytamy w raporcie. Źródłami PM2,5 są spaliny samochodowe, ciężki przemysł, energetyka węglowa , rolnictwo, budownictwo oraz spalanie węgla i drewna. IQAir jest firmą zajmującą się technologią jakości powietrza, reklamującą się jako prowadząca „największą na świecie bezpłatną platformę informacyjną o jakości powietrza wyświetlaną w czasie rzeczywistym”.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium