Firma związana z rosyjskim Ministerstwem Obrony planowała zainstalować kamery w pobliżu łotewskich obiektów wojskowych

02-06-20 Promocja 0 comment

Rosyjska agencja rządowa zajmująca się ochroną lasów planowała zainstalować kamery wokół jeziora Alūksnes za wiedzą lokalnych łotewskich władz. W pobliżu jeziora znajdują się obiekty wojskowe. Na wniosek Państwowej Służby Bezpieczeństwa Łotwy projekt został zawieszony.

Granicząca z Rosją gmina Alūksne (po pol., do 1917 — Marienburg), we współpracy z pskowskim „Przeciwpożarowym Centrum Lasu”, zamierzała zainstalować kamery wokół jeziora Alūksnes. Projekt miał być realizowany przez rosyjską firmę „Formosa-Service”, która wykonuje również zamówienia rosyjskiego MON. Jej serwery są przechowywane w Rosji i istnieje ryzyko, że rosyjskie agencje wywiadowcze wykorzystają materiały wideo tej firmy.

Niedaleko jeziora znajduje się Szkoła Piechoty Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy i kwatera główna Zemessardze (Gwardia Narodowa Łotwy). W pobliżu tych obiektów planowano zainstalować co najmniej dwie kamery, a droga prowadząca do obiektu wojskowego wpadała w polu widzenia jednej z nich.

Po zastrzeżeniach ze strony Państwowej Służby Bezpieczeństwa projekt został zawieszony. „Wg Służby Bezpieczeństwa Państwowego nie możemy dopuścić, aby nieprzyjazny kraj mógł obserwować online procesy zachodzące w naszym państwie” — podkreślono.

Burmistrz Alūksne Arturs Dukulis potwierdził, że w 2018 roku goście z Rosji pokazali, jak działają rosyjskie kamery przeciwpożarowe. Samorząd zainteresował się projektem wycenionym na 340—380 tysięcy euro.

Firma „Formosa-Service” posiada licencję FSB i uczestniczy w cyfryzacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony, m.in. dostarczyła urządzenia cyfrowe do 50 regionów Rosji i opracowała system bezpieczeństwa na lotnisku w Pskowie.

Jeden z największych projektów firmy nazywa się „Straż Leśna”. Wraz z MegaFonem, firmą telekomunikacyjną, w 30 regionach Rosji zainstalowano 800 kamer przeciwpożarowych. Pole obserwacji każdej z nich wynosi 35 km, każdy ma bezpośrednie połączenie ze strażakami. Takie kamery stoją na granicy z krajami bałtyckimi i zostały już zainstalowane w Bułgarii jako projekt pilotażowy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium