Gazprom powraca do Turkmenistanu

16-10-18 Promocja 0 comment

9 października br. na stronie Gazpromu pojawiła się krótka informacja: „Aleksiej Miller złożył  wizytę w Turkmenistanie, gdzie spotkał się z prezydentem kraju Gurbanguly Berdymuchamedowym. Podczas spotkania rozpatrzono perspektywy współpracy Rosji i Turkmenistanu w sektorze gazowym.” Zdaniem ekspertów jest to niesłychanie  ważny komunikat.

Analitycy odwołują się do przeszłości: w roku 1967 miało miejsce wydarzenie wagi państwowej  dla całego ZSRS: zakończyła się ” budowa stulecia” i wystartował najdłuższy wówczas  międzykontynentalny gazociąg Azja Środkowa – Centrum. W 1985 r. osiągnął pełną moc – jednocześnie z 3 sowieckich  republik (Turkmanistan, Uzbekistan i Kazachstan) do Rosji transportowano do 80 mld m3 gazu rocznie.. Gazociąg  ten nadal istnieje, podobno w dobrym stanie , ale od 2016 roku nie był używany

W 2015 r. rosyjski Gazprom i Turkmengaz weszły w konflikt : spółka rosyjska zwróciła się do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Sztokholmie oskarżając Turkmenistan o nieuprawniona zmianę cen  gazu; z kolei strona turkmeńska zaskarżyła Gazprom w tym samym Trybunale za brak płatności za dostarczony gaz. Spółki zerwały  umowę, a  Sztokholm  dał  obu stronom czas do końca br.  by  porozumiały się  przed rozpoczęciem procesu sądowego. .

2 października br. miała miejsce oficjalna wizyta Putina w Aszchabadzie (stolica Turkmenii), po której wszyscy eksperci stwierdzili zgodnie, że : „Gazprom nie dopuści aby konkurencyjny gaz z Turkmenistanu  był dostarczany do Europy”.

9 października br. prezes Gazpromu Miller potwierdził, że Turmenistan jest tradycyjnym partnerem dla Rosji, a  więc na mocy obowiązującego  do 2028 roku  i ciągle aktualnego porozumienia obie strony postanowiły wrócić do zakupów przez Gazprom turkmeńskiego gazu od 1 stycznia 2019 r. 

Innymi słowy, Gazprom postanowił powrócić na rynek gazowy Azji Środkowej, łamiąc w ten sposób powstały  ostatnimi czasy monopol Chin, jako jedynego kupca gazu z Turkmenii, Uzbekistanu i Kazachstanu.

Źródło: azathabar.com, interfax.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium