Gospodarka wodna w Kazachstanie

10-02-24 Promocja 0 comment

Zarządzanie zasobami wodnymi staje się najważniejszym zagadnieniem polityki regionalnej Kazachstanu. Jednym z przejawów rosnącego zaniepokojenia rządu jest to, że Ministerstwo Zasobów Wodnych i Nawadniania naciska na ustanowieniu ram współpracy z Chinami i Uzbekistanem w celu uregulowania korzystania z rzek transgranicznych. Jak wynika z materiału opublikowanego przez serwis informacyjny Zakon.kz, obecnie negocjowane są plany zarządzania zasobami na lata 2024–2030.Umowa ramowa ustanowiłaby system wspólnego zarządzania ruchem rzecznym i przepływem wody pomiędzy Uzbekistanem a Kazachstanem, a także ustaliłaby wielkość przydziałów wody na cele rolnicze i inne przez Chiny i Kazachstan. Minister zasobów wodnych Nurżan Nurżigitow uznał wspieranie współpracy międzypaństwowej na rzekach transgranicznych za najwyższy priorytet rządowy.

Oprócz współpracy z Taszkentem i Pekinem w zakresie gospodarki rzecznej Kazachstan zamierza wykorzystać w tym roku swoje przewodnictwo w Międzynarodowym Funduszu na rzecz Ratowania Morza Aralskiego (IFAS) do promowania zrównoważonego systemu dzielenia się zasobami wodnymi. Organizacja ta jest jedną z nielicznych skupiających wszystkie pięć państw Azji Środkowej. Na ostatnim szczycie IFAS prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wyraził plany Astany, aby organizacja odgrywała bardziej aktywną rolę w rozwiązywaniu problemówregionalnych związanych z gospodarką wodną. „IFAS stała się najważniejszą instytucją współpracy regionalnej w kwestiach transgranicznego udostępniania zasobów wodnych, a także rozwiązywania problemów środowiskowych i społeczno-gospodarczych w dorzeczu Morza Aralskiego” – powiedział zgromadzonym Tokajew.

Kazachstan powołał swoje Ministerstwo Zasobów Wodnych i Nawadniania pod koniec 2023 roku. Minister Nurżigitow w rozmowie z Zakon.kz powiedział, że od tego czasu urzędnicy wdrożyli działania zachęcające do bardziej racjonalnego wykorzystania zasobów na terenie kraju, m.in. sprowadzenie zgodności systemów irygacyjnych iobiektów hydraulicznych z normami oraz umożliwienie automatyzacji i cyfryzacji procesów zaopatrzenia w wodę. Musimy widzieć, gdzie i w jaki sposób wykorzystywana jest ta woda” – powiedział Nurżigitow. Dodał, że władze pracują również nad opracowaniem systemu efektywniejszego wykorzystania wód gruntowych.Podał, że obecnie władze Kazachstanu wykorzystują jedynie niewielki procent wód gruntowych, więc mają w tym obszarze jeszcze wiele do zrobienia.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium