Gruzińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie TBC Bank

12-01-19 Promocja 0 comment

Prokuratura Generalna Gruzji wzięła pod lupę działalność TBC Bank, jednego z największych banków w Gruzji, z powodu  możliwego nielegalnego prania pieniędzy – poinformowała dziennikarzy prokurator Salome Czikobawa.

W tych dniach podano do wiadomości, że gruzińska prokuratura przejęła i bada dokumentację banku TBC, który uczestniczy w wielu dużych projektach w kraju. Następnie telewizja Imedi, powołując się na portal kvira.ge, poinformowała, że TBC Bank zajmował się praniem brudnych pieniędzy w 2008 r., a uczestniczyli w tym założyciele banku Mamuka Chazaradze, Badri Dżaparidze, a także biznesmen Awtandil Tsereteli.

Prokurator Czikabawa oficjalnie potwierdziła, że Chazaradze, Dżaparidze i Tsereteli zostali już przesłuchani w tej sprawie. Według prokurator powodem do wszczęcia śledztwa był wniosek służby monitoringu finansowego, który wpłynął w maju 2018 r.

Dochodzenie wykazało, że w kwietniu i maju 2008 r. firma Samgori Trade i Samgori M otrzymały od TBC Bank w trybie przyspieszonym, bez odpowiedniego zabezpieczenia, łącznie do 17 mln USD pożyczki. Natychmiast po przelaniu pieniędzy firmom na ich rachunki, Mamuka Chazaradze i Badri Dżaparidze jako osoby fizyczne pożyczyli od firm tę samą kwotę, którą TBC Bank przekazał im na uzupełnienie kapitału obrotowego. Według Czikobawy, już pod koniec 2008 r. TBC Bank bezpodstawnie anulował powyższe długi, a w 2012 r. zwolnił przedsiębiorstwa ze zobowiązań finansowych i przeniósł je na spółki offshore.

Prokuratura podkreśla, że firmy Samgori Trade i Samogori M nigdy nie zwróciły kredytu bankowi TBC, a Chazaradze i Dżaparidze nigdy nie spłacili długu przedsiębiorstwom.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium