Gruziński parlament nie wybrał przewodniczącego CKW

20-07-21 Promocja 0 comment

Gruziński parlament nie poparł żadnego z kandydatów na dwa wolne stanowiska: przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej oraz członka CKW.

Zgodnie z nowelizacją ordynacji wyborczej, zatwierdzenie kandydatów na oba stanowiska wymagało poparcia 2/3 parlamentu (100 głosów).

Głosowanie odbyło się po dymisji Tamar Żwanii z funkcji przewodniczącej CKW. Na swoim Facebooku napisała ona, że nie zdecydowała się na przedłużenie kadencji, mimo, że do jej końca pozostały jej jeszcze ponad dwa lata. Żwania oświadczyła, że porozumienie Charlesa Michela zmieniło sytuację, a wybór nowego przewodniczącego CKW będzie dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do konsensusu politycznego.

Po rezygnacji Tamar Żwanii, wybory nowego przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej Gruzji odbywają się według zmodyfikowanego prawa, przyjętego przez  parlament 28 czerwca. Zgodnie z nową procedurą prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili przedstawiła parlamentowi dwóch kandydatów,  nowy przewodniczący CKW ma zostać wybrany na drodze głosowania.

Gdyby kandydat uzyskał poparcie co najmniej 2/3 deputowanych, czyli 100 głosów, zostałby wybrany nowym przewodniczącym na 5 lat, w przeciwnym wypadku – na 6 miesięcy. Jeżeli kandydata poprze mniej niż 2/3 deputowanych, jego wybór na 6 miesięcy wymagać będzie poparcia zwykłej większości deputowanych.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium