Gruzja: Nowe regulacje ws. COVID-19

10-09-20 Promocja 0 comment

Ze względu na wzrost liczby przypadków zachorowań na COVID-19 epidemiolodzy uznali Adżarię za „czerwoną strefę”. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni w Adżarii potwierdzono około 50 nowych przypadków infekcji. W związku z pogorszeniem sytuacji epidemiologicznej, w Batumi tymczasowo wstrzymał działalność Dom Justycji. Na czas nieokreślony zamknięty został również targ Hopa. Ponadto w Batumi i Kobuleti od 15 września do 1 października zajęcia w szkołach i na uniwersytetach będą się odbywać zdalnie.

Co więcej, do tej pory tylko 614 szkół w całej Gruzji przeszło pomyślnie przeprowadzaną od 4 września kontrolę i spełniło wymogi bezpieczeństwa pozwalające na powrót do normalnej pracy. Wiadomo już, że 81 placówek edukacyjnych nie spełniło wymogów Ministerstwa Zdrowia, a do 15 września poddanych kontroli zostanie około 2,1 tys. szkół.

W związku z rosnącą liczbą przypadków zachorowań na COVID-19 władze wprowadziły nowe ograniczenia: od 10 września będzie obowiązywać zakaz organizowania wszelkich wydarzeń masowych na otwartej przestrzeni z udziałem ponad 200 osób. Zabronione będzie również organizowanie wydarzeń w przestrzeni zamkniętej, takich jak uroczystości pogrzebowe i wesela. Teatry i kina zostaną otwarte dopiero 1 listopada.

Jednocześnie w Gruzji podjęto decyzję o tym, że od 15 września obowiązkowy okres kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy zostanie skrócony do 8 dni (osoby, które miały kontakt zakażonymi, nadal będzie obowiązywać 12-dniowa kwarantanna). Ponadto od 15 września wszyscy obcokrajowcy na max.72 godziny przed przyjazdem do Gruzji będą zobowiązani do zrobienia testu na COVID-19. Obowiązek ten dotyczyć będzie również obywateli Niemiec, Francji, Łotwy, Litwy i Estonii, którzy mają prawo do odwiedzenia Gruzji bez konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Minister Zdrowia Ekaterina Tikaradze poinformowała również, że w chwili obecnej Gruzja nie planuje rozszerzenia listy krajów, z którymi przywrócone zostaną regularne połączenia lotnicze.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium