Gruzja: sąd oddalił pozew opozycji ws. daty wyborów prezydenckich

21-11-18 Promocja 0 comment

Opozycyjna partia Zjednoczony Ruch Narodowy złożyła w Sądzie Miejskim w Tbilisi pozew domagając się uznania za sprzeczną z prawem decyzję szefa Centralnej Komisji Wyborczej Gruzji Tamar Żwanii w sprawie wyznaczenia drugiej tury wyborów prezydenckich na dzień roboczy czyli  środę 28 listopada br.

Mimo że dzień wyborów prezydenckich jest w Gruzji dniem wolnym od pracy, Zjednoczony Ruch Narodowy uważa, że stanowić to będzie utrudnienie dla obywateli Gruzji przebywających za granicą (gdzie nadal będzie to dzień roboczy). Opozycja twierdzi, że taki stan rzeczy jest na rękę Salome Zurabiszwili, niezależnej kandydatce na prezydenta popieranej przez partię rządzącą, która wśród obywateli głosujących za granicą cieszyła się najmniejszym poparciem. Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazały, że za granicą Zurabiszwili otrzymała 22,49% głosów, podczas gdy kandydat opozycji Grigol Waszadze – 52,71%.

Sąd orzekł jednak, że druga tura wyborów została wyznaczona zgodnie z ustawodawstwem wyborczym Gruzji – czyli na 14 dzień po opublikowaniu protokołu końcowego pierwszej tury wyborów prezydenckich. Jest to drugi, odrzucony przez Sąd pozew. Wcześniej zmiany wyznaczonej daty wyborów domagała się partia Europejska Gruzja.

Źródło: ekhkavkza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium