Historyczna Buchara zagrożona?

23-03-24 Promocja 0 comment

UNESCO twierdzi, że rząd Uzbekistanu złamał obietnicę powstrzymania się od prac rozbiórkowych i budowlanych w pobliżu historycznych stref miasta Buchary, do czasu wypracowania porozumienia w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego. 21 marca w przesłanej e-mailem odpowiedzi na zapytania Eurasianet rzecznik Agencji Narodów Zjednoczonych, zajmujących się m.in ochroną miejsc dziedzictwa kulturowego o znaczeniu międzynarodowym, zaznaczył, że Agencja jeszcze nie otrzymała do konsultacji ostatecznej wersji projektu zarządzania tym terenem.  

W grudniu ubiegłego roku przedłożono wstępny projekt planu zarządzania objętym ochroną obszarem historycznym. Nadal jest on rozpatrywany przez ICOMOS, organ doradczy Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety wbrew obietnicom złożonym przez rząd Uzbekistanu robotnicy budowlani rozpoczęli na początku tego roku wyburzanie budynków w strefie buforowej przylegającej do historycznej części Buchary, co wywołało zdecydowaną reakcję działaczy zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Prace te stanowią pierwszy krok w realizacji Bokiy Bukhoro (Wiecznej Buchary), kontrowersyjnego rządowego projektu, w ramach którego na obszarze 326 000 metrów kwadratowych wyburzone mają zostać dziesiątki budynków. Na opuszczonych terenach powsta wielopiętrowe hotele, które będą w stanie pomieścić jednorazowo tysiące turystów. UNESCO poinformowało Eurasianet, że 8 lutego wysłało list do rządu Uzbekistanu z prośbą o wyjaśnienia planów dotyczących tego projektu „Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi” – podała UNESCO.

Alerte Héritage, organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną architektonicznego dziedzictwa kulturowego Azji Środkowej, szczególnie ostro krytykuje inicjatywę BokiyBukhoro. „Takie podróbki mogą wyglądać zabawnie w Las Vegas czy Makau. Ale fałszywy „Orient” w bliskości historycznego centrum Buchary jest skazany na… odstraszenie obywateli i turystów” – czytamy w oświadczeniu organizacji zamieszczonym w sieci społecznościowej Facebook.

Ze względu na swój status Buchara powinna być chroniona przed nieprzemyślanymi projektami budowlanymi. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, jak uzasadniono, w uznaniu charakterystycznego krajobrazu miejskiego, który prezentuje jednolity projekt urbanistyczny i architekturę sięgającą czasów Szejbanidów, dynastii turecko-mongolskiej wywodzącej się od Czyngis-chana i rządzącej dużymi obszarami Azji Środkowej. Urzędnicy argumentują, że infrastruktura Buchary, w większości pochodząca z czasów sowieckich, wymaga modernizacji, aby zaspokoić potrzeby turystów. Ani prezydent Szawkat Mirzijojew, ani jego córka Saida, często przedstawiający się jako zwolennicy ochrony dziedzictwa kulturowego kraju, nie wypowiedzieli się jeszcze w tej kwestii

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium