Igor Dodon prezydentem. Czy Mołdawię czeka zbliżenie z Rosją i federalizacja?

15-11-16 Promocja 0 comment

Wikipedia/Accent TV 2015
Wikipedia/Accent TV 2015

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) po przeliczeniu 100% protokołów ogłosiła wstępne wyniki wyborów prezydenckich, które odbyły się 13 listopada. Według CKW, przewodniczący prorosyjskiej Partii Socjalistów Igor Dodon zdobył 52,18% głosów, a szefowa proeuropejskiej Partii Działania i Solidarności (PAS) Maia Sandu – 47,82%. Frekwencja wyniosła 53%.

Mieszkańcy Mołdawii zagłosowali za zbliżeniem kraju z Rosją i rozwiązaniem konfliktu w Naddniestrzu – tak skomentował wyniki wyborów przywódca socjalistów w telewizji „Rosja 24”.

Igor Dodon potwierdził, że popiera federalizację kraju. Według niego, jedynym sposobem na rozwiązania konfliktu wokół Naddniestrza jest nadanie regionowi specjalnego statusu poprzez zmianę ustróju i konstytucji Mołdawii. Zwycięzca podkreślił, że jeśli parlament nie zgodzi się na inicjatywy nowego prezydenta, to szef państwa będzie mógł domagać rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów.

Prezydent elekt dodał, że w grudniu w Naddniestrzu odbędą się wybory lokalne, należy poczekać na ich wyniki i usiąść przy stole negocjacyjnym.

Igor Dodon poinformował również, że swoją pierwszą wizytę jako głowa państwa złoży w Moskwie. Jeśli chodzi o stosunki z Ukrainą, nowy prezydent obiecał utrzymać dobre relacje z wszystkimi sąsiadami Mołdawii, w tym z Kijowem i Bukaresztem.

Traian Basescu, były prezydent Rumunii, a od kilku tygodni obywatel Mołdawii, uważa, że Mołdawianie, którzy głosowali w wyborach na Igora Dodona w rzeczywistości zrezygnowali z europejskiego kierunku rozwoju kraju. Na swoim profilu w Facebooku polityk napisał, że„zbliżenie Mołdawii z UE zostało przełożone”.

Przywódczyni Partii Działania i Solidarności (PAS) Maia Sandu nie uznała oficjalnych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich i zapowiedziała, że będzie się odwoływać do Trybunału Konstytucyjnego Mołdawii. Tymczasem kilkuset przeciwników Igora Dodona 14 listopada wyszło na akcję protestacyjną w centrum Kiszyniowa domagając się powtórzenia głosowania, dymisji szefa CKW oraz rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Misja obserwacyjna OBWE 14 listopada potwierdziła, że druga tura wyborów prezydenta Mołdawii odbyła się „zgodnie z zasadami prawa i demokracji”.

Źródła: MoldovainformVesti.ruPronedraInfotagBalckseanews

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium