„Igracie z ogniem”, Fico wzywa czeskich polityków do nieingerowania w sprawy Słowacji

23-05-23 Promocja 0 comment

Szef słowackiej partii opozycyjnej Smer-Socjaldemokracja oraz były premier Robert Fico zaapelował do  czeskich polityków, by nie ingerowali w sprawy Słowacji. Była to odpowiedź  na oświadczenia prezydenta Czech Petra Pavla i czeskiego ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego, którzy stwierdzili, że są zaniepokojeni rozwojem sytuacji na Słowacji i należy ją uważnie monitorować.

Słowacja, po upadku rządu we wrześniu ubiegłego roku, stoi w obliczu przedterminowych wyborów, a według sondaży  właśnie partia Roberta Fico ma obecnie największe szanse na wygraną. 

„Proszę słowackich i czeskich postępowców, aby nie psuli stosunków między Czechami a Słowacją. Igracie z ogniem”, napisał były premier na swoim profilu facebookowym.

„Najpierw był to prezydent Republiki Czeskiej, Petr Pavel, który wyraził zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Słowacji… Minister spraw zagranicznych Jan Lipavský z postępowej partii Piratów powiedział z kolei, że mój ewentualny powrót na stanowisko premiera jest czymś, co należy bardzo uważnie obserwować”, napisał Fico.

„Chciałbym poprosić wszystkich czeskich polityków, aby nie dali się wciągnąć w tę  brudną robotę i nie ingerowali w sprawy Republiki Słowackiej” , zaapelował lider słowackiej opozycji.

Jan Lipavský mówił o możliwym powrocie Fico na fotel premiera w niedzielę w programie Czeskiej Telewizji Pytania Václava Moravca. Wspomniał o poglądach Fico na temat dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę, które były premier chce wstrzymać, oraz o krytyce Unii Europejskiej: „Chciałbym, żeby to była tylko przedwyborcza retoryka i żeby on (Fico) wycofał się z niektórych absolutnie skandalicznych wypowiedzi”, powiedział Lipavský. Z kolei Prezydent Pavel mówił o swoim zaniepokojeniu sytuacją polityczną na Słowacji w lutym podczas debaty zorganizowanej przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Czechach.

Słowacja jest obecnie rządzona przez gabinet fachowców, na czele którego stoi były wiceprezes banku centralnego Ľudovít Ódor. Poprzedni rząd Eduarda Hegera de facto zakończył swoją działalność w grudniu ubiegłego roku, kiedy to izba niższa parlamentu przegłosowała wotum nieufności wobec niego. W kolejnych miesiącach funkcjonował on jedynie dzięki  prezydent Zuzannie Čaputovej.

Źródło: irozhlas

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium