III konferencja „Kaukaz po 1991” – relacja

W dniach 15-16 lutego 2018, w Sali narożnej Pałacu Potockich odbyła się III międzynarodowa konferencja naukowa „Kaukaz po 1991 r”. Konferencja ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych w Polsce poświęconych krajom Kaukazu w okresie ostatnich trzech dekad. Tak, jak w przypadku poprzednich edycji, tegoroczna konferencja zgromadziła bardzo dużą liczbę wybitnych specjalistów zajmujących się historią, politologią, socjologią czy kulturoznawstwem Kaukazu, jak również liczne grono słuchaczy zainteresowanych tym regionem.

Podczas konferencji odbyło się osiem sesji tematycznych. Pierwsza sesja poświęcona była szeroko rozumianej kulturze. Omówione zostały zarówno literatura, muzyka, jak i sposoby przedstawiania konfliktu wojennego przez dokumentalistów rosyjskich. Kolejne dwie sesje dotyczyły geopolityce i skomplikowanym relacjom międzynarodowym państw regionu. Pierwszy dzień konferencji zakończył się omówieniem polityki wewnętrznej i transformacji krajów kaukaskich.

Drugi dzień konferencji rozpoczęła próba odpowiedzi na pytanie, jak po upadku Związku Radzieckiego kształtowało się poczucie tożsamości narodowej mieszkańców poszczególnych krajów regionu. Kolejne sesje poświęcone były problemowi terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Ostatnia sesja konferencji dedykowana była w całości Armenii, roli diasporze ormiańskiej i konfliktowi o Górski Karabach.

Każda z sesji kończyła się burzliwą dyskusją, która wynikała z bardzo wysokiego poziomu wygłoszonych referatów i pokazywała, jak ważnym tematem są przemiany, które zachodzą w krajach Kaukazu.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z konferencji.