Incydent z udziałem polskiego lekarza podczas wizyty u Saakaszwilego

18-07-23 Promocja 0 comment

Podczas wizyty u Micheila Saakaszwilego polskich lekarzy, będących przedstawicielami misji medycznej Unii Europejskiej, doszło do niezrozumiałego incydentu. Po oficjalnym pobraniu próbek tkanek byłego prezydenta (włosów i paznokci) w celu ich analizy, jeden z polskich lekarzy został zatrzymany przez strażników. Musiał on wyjąć z buta podobne próbki biologiczne Saakaszwilego, które pobrał od byłego prezydenta z pominięciem oficjalnej procedury.

Tego samego dnia nie podano żadnych wyjaśnień co do celu, w jakim zostało to zrobione. Według dyrektora kliniki Nino Nadiradze, polski lekarz stwierdził, że woli nosić próbki w butach niż w kieszeni ubrania.

Ministerstwo Sprawiedliwości z kolei wyjaśniło, że Służba Więzienna dała lekarzom prawo do pobrania próbki w sposób oficjalny. W związku z tym, takie działanie ze strony lekarza może zostać uznane za niezgodne z medycznymi standardami etycznymi i prawnymi.

Gruzińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że Ambasada RP nie była poinformowana o motywach zachowania polskiego lekarza w klinice Vivamedi. Polski dyplomata opuścił po spotkaniu budynek MSZ bez komentarza.

Przewodniczący gruzińskiego parlamentu Szalwa Papuaszwili nazwał incydent w klinice Vivamedi żenującym.  „To absolutnie niezrozumiałe, czym był ten czyn. Ci, którzy mieli upewnić się, że Saakaszwili otrzyma odpowiednie usługi medyczne, dostali  taką możliwość. Niestety, zaufanie zostało nadużyte. To nie jest zwykła grupa, to specjalna grupa medyczna podlegająca polskiemu rządowi… Wczoraj minister sprawiedliwości zwrócił się do ministra spraw zagranicznych i mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości kwestia ta zostanie omówiona z polskim ambasadorem, aby można było usłyszeć jego stanowisko w tej sprawie”  – powiedział Papuaszwili.

Sekretarz generalny Gruzińskiego Marzenia Kacha Kaladze zasugerował, że polscy lekarze mogli chcieć sfałszować wyniki badań. Polityk wysunął takie przypuszczenie na podstawie „kampanii, która rozwinęła się wokół Saakaszwilego”.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium