Ingridy Šimonytė nowym premierem Litwy 

25-11-20 Promocja 0 comment

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda podpisał w środę dekret o powołaniu Ingridy Šimonytė na stanowisko premiera kraju. Dekret wchodzi w życie 25 listopada. Šimonytė musi, nie później niż w ciągu 15 dni, przedstawić prezydentowi do zatwierdzenia kandydatów na członków rządu.

Wcześniej, we wtorek, większość deputowanych litewskiego Sejmu zagłosowała za kandydaturą Ingridy Šimonytė na szefową nowego gabinetu. Jej kandydaturę poparło 62 posłów przy 10 głosach przeciw i 41 wstrzymujących się.

Ingrida Šimonytė urodziła się 15 listopada 1974 roku w Wilnie, posiada wykształcenie ekonomiczne.

W latach 2009—2012 pełniła funkcję ministra finansów Litwy, a w ostatnich wyborach prezydenckich w 2019 r. startowała jako kandydatka z ramienia konserwatywnego Związku Ojczyzny—Chrześcijańskich Demokratów. Przegrała z Gitanasem Nausėdą.

W latach 1997—2009 pracowała najpierw w Departamencie Podatkowym Ministerstwa Finansów Litwy, a następnie jako sekretarz w Ministerstwie Finansów. W 2013 roku została Wiceprezesem Zarządu Banków Litwy. Poza ojczystym litewskim, biegle włada językiem angielskim, rosyjskim i polskim.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium