Inwestycja  w Kuropatach zalegalizowana: demonstranci wzywają mieszkańców do oporu

28-02-17 Promocja 0 comment

belarusKomisja ds. konsultacji społecznych w poniedziałek zatwierdziła zmiany, zgodnie z którym obszar  w Kuropatach, gdzie mieszkańcy protestują przeciwko budowie centrum biznesowego, nie jest częścią strefy chronionej.

Kuropaty to uroczysko na skraju Mińska, miejsce pochówku ofiar masowych  rozstrzelań przez NKWD w latach 1937–1941. Od 1993 uroczysko Kuropaty znajduje się w Państwowym Spisie Zabytków Historyczno-Kulturowych Republiki Białorusi jako miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30. i 40. XX w. Kuropaty mają status zabytku historyczno-kulturowego pierwszej kategorii.

Wcześniej przedstawiciel firmy „Belgrad”, która zarządza budową centrum biznesowo handlowego, przedstawił plan, wskazujący, że  na tym terenie mają powstać placówki opieki zdrowotnej i parkingi. Jak donosi Radio Swoboda, w trakcie konsultacji nie było mowy  o budowie centrum.  W rezultacie  8 osób głosowało „za” budową, 1 była przeciw, 1 wstrzymała się od głosu.

Teraz mieszkańcy zwracają uwagę na  nieprawidłowości do jakich doszło  w trakcie konsultacji społecznych oraz wskazują, że zanim szczegółowy plan rozwoju terytorium przeszedł przez wszystkie etapy konsultacji publicznych, deweloper już rozpoczął  prace.

Od 20 lutego działacze „Młodego Frontu” pod przewodnictwem Źmiciera Daszkiewicza rozpoczęli  protest przeciwko wycince drzew i  budowie centrum biurowego w odległości kilkudziesięciu metrów od grobów.

W nocy  23 lutego obrońców Kuropat zaatakowali nieznani sprawcy w maskach, krzycząc: „Chwała Rosji” i „Biała rasa”.

Zaniepokojeni Białorusini rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją przeciwko niszczeniu nekropolii w Kuropatach i apelują do mieszkańców Mińska, żeby rozpoczęli  protest.

W poniedziałek (27.02.) rano, protestujący przeciwko budowie centrum biznesowo – handlowego działacze „Młodego Frontu” poinformowali, że z placu budowy wycofali się robotnicy. Na dowód, wrzucili do sieci zdjęcie „zdobytego” sprzętu budowlanego.

 Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium