Jak będzie się tworzyła przyszła mołdawska koalicja

01-03-19 Promocja 0 comment

01.03.2019

Partia Demokratyczna oligarchy Plahotniuca jest gotowa stworzyć  rządzącą koalicję z partiami popierającymi neutralność, integralność terytorialną Mołdawii oraz dalsze wdrażanie umowy stowarzyszeniowej z UE – oświadczył podczas briefingu 1 marca wiceprzewodniczący Partii Demokratycznej Vladimir Cebotari.

Zdaniem Cebotaria, powstały w oparciu o te zasady, przyszły rząd powinien wziąć pod uwagę zestaw priorytetów, takich jak poprawa warunków życia i dochodów obywateli, rozwój gospodarki, pomoc rodzinie, tworzenie nowych miejsc pracy, zero tolerancji dla korupcji itp.

Z kolei prozachodnia partia ACUM zadeklarowała wcześniej, że nie zamierza przyłączyć się do żadnej  koalicji, ani  z Partią Demokratyczną, ani  Partią Socjalistyczną, ale zaproponuje własne projekty ustaw.

Cebotari powiedział, że Demokraci wysłali  do Platformy Godności i Prawdy (DA) oraz Akcji i Solidarności (PAS) list  z propozycją rozpoczęcia negocjacji, ale nie otrzymali odpowiedzi. Są to ugrupowania będący częścią bloku ACUM.

Wcześniej nieformalny przywódca prorosyjskiej Partii Socjalistycznej, prezydent Igor Dodon, w wywiadzie telewizyjnym powiedział, że zaakceptuje każdą koalicję stworzoną z ugrupowań, które przeszły do parlamentu, z wyjątkiem Partii Sora. Zapowiedział także, że w najbliższy weekend pojedzie do Rosji – do Moskwy lub Soczi – żeby „spędzić czas z rodziną”.

Zdaniem mołdawskiego portalu „Newsmaker”, możliwe są następujące scenariusze:

Krok 1. Po zatwierdzeniu przez Trybunał Konstytucyjny mandatów poselskich, socjaliści, na prawach największej frakcji, przedstawią propozycję konsultacji na bazie „kluczowych postanowień swojego programu wyborczego”. Najważniejsze z nich to: państwowość, neutralność, zrównoważona polityka zagraniczna (dobre stosunki zarówno z Zachodem, jak i ze Wschodem). Prezydent zapewni platformę do konsultacji, ustawiając się  „ponad konfliktem” jako „arbiter”.

Krok 2. Na podstawie propozycji socjalistów do koalicji przyłączą się wszystkie siły, które weszły do parlamentu, zapraszane do negocjacji w sprawie „szerokiej koalicji narodowego konsensusu”, z wyjątkiem partii Sora. Biorąc pod uwagę, że ACUM już oświadczyło, że nie będzie negocjować z PDM i PSRM oraz, że  koalicja z socjalistami nie zaakceptuje ACUM, tylko Demokratyczna Partia może odpowiedzieć na zaproszenie. Ponadto jej lider, Vladimir Plahotniuc, natychmiast zadeklarował, że PDM jest gotowa rozmawiać z wszystkimi.

Krok 3. Zostanie ogłoszone, że scenariusz wcześniejszych wyborów oznacza destabilizację i kryzys społeczno-gospodarczy. Proponowane przez socjalistów  priorytety  przyszłego rządu : państwowotwórczość,   neutralność, przyjaźń z Europą i przywrócenie stosunków z Rosją – nie są sprzeczne z deklaracjami demokratów. Otwiera to możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie „szerokiej koalicji” złożonej z 68 deputowanych (35 socjalistów + 30 demokratów + 3 „niezależnych”) i utworzenia „technokratycznego rządu narodowego porozumienia”.

Formalnie wyglądałoby na to, że Partia Demokratyczna wspierałaby  platformę socjalistów. To pozwoli socjalistom zachować twarz i uzyskać dostęp do władzy, Dodon stanie się arbitrem, który zapobiegł kryzysowi. Partia Demokratyczna i Plahotniuc utrzymają kontrolę nad mołdawskim systemem politycznym.

Źródło: newsmaker.md, point.md, noi.md, infotag.md, europalibera.org

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium