Jan Malicki doktorem honoris causa Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowicza w Czerniowcach

28-09-22 Promocja 0 comment

Rada Naukowa (Senat) Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowicza w Czerniowcach przyznała tytuł doktora honoris causa dyrektorowi Studium Europy Wschodniej UW Janowi Malickiemu.

26 września 2022 roku z rąk Romana Petryshyna, rektora Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowicza uhonorowano tytułem honoris causa dyrektora Studium Europy Wschodniej UW Jana Malickiego.

Цієї найвищої відзнаки нашого університету пан Ян Маліцький удостоєний за вагомий внесок у розвиток українсько-польських відносин в освітній, науково-навчальній та гуманітарній сферах між партнерськими університетами ‒ Варшавським і Чернівецьким, а також ‒ за успішну освітньо-наукову, культурну та просвітницьку координацію діяльності нашого університету в рамках „Консорціуму Варшавського університету та українських університетів”. Rektor Roman Petryshyn.

Pan Jan Malicki został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowicza za znaczący wkład w rozwój stosunków polsko-ukraińskich w sferze edukacyjnej, naukowej, edukacyjnej i humanitarnej pomiędzy uczelniami partnerskimi – Warszawą i Czerniowcami, a także – za sukcesy za koordynację edukacyjną, naukową, kulturalną i oświatową działalności czerniowieckiej uczelni w ramach „Konsorcjum Uniwersytetów Ukraińskich i Uniwersytetu Warszawskiego”.

W uroczystości wzięli udział goście z Polski i Ukrainy, w szczególności obecni byli rektorzy trzech ukraińskich uczelni. W formacie online dołączyła Konsul Generalna RP we Lwowie Pani Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny RP w Winnicy Pan Damian Ciarciński oraz inni wybitni rektorzy, należący do „Konsorcjum Uniwersytetów Ukraińskich i Uniwersytetu Warszawskiego”. W swoim przemówieniu pan Jan Malicki stwierdził:

Я з радістю стану частиною наукового колективу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Звісно, моє велике задоволення викликав той факт, що моя діяльність, спрямована на розвиток співпраці між Варшавським університетом (зокрема „Центром Східноєвропейських Студій”) та Чернівецьким університетом, отримала таке високе визнання.- dyrektor Jan Malicki.

Ze słowami gratulacyjnymi zwrócili się: Rektor Uniwersytetu Narodowego „Akademia Ostrogska”, prof. Ihor Pasichnyk; Prorektor Uniwersytetu „Stefan cel Mare” w Suczawie prof. Stefan Purych; Rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka , prof. Ihor Cependa; Rektor Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Wołodymyra Hnatiuka w Tarnopolu, prof. Bohdan Buyak; Rektor Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki, prof. Anatolij Tsos.

Lista doktorów honorowych Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowicza, obecnie liczy 47 nazwisk.

W imieniu pracowników naukowych i administracyjnych, całego środowiska akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, a także sympatyków Studium Europy Wschodniej UW składamy serdeczne gratulacje dr h.c. mult., prof. hon. Janowi Malickiemu.

W gabinecie rektora Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im Jurija Fedkowicza  przed ceremonią nadania dyr. Janowi Malickiemu doktora  honoris causa stoją od lewej strony: rektor Uniwersytetu w Czerniowcach prof. Roman Petryszyn, płk Tadeusz Krząstek z SEW UW, dyrektor SEW UW v. dr. h. c. Jan Malicki, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego prof. Ihor Cependa, rektor Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Wołodymyra Hnatiuka w Tarnopolu prof. Bohdan Buyak, rektor Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku prof. Anatolij Tsos.

Więcej informacji i zdjęć z uroczystości na stronie Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowicza w Czerniowcach

Więcej nt. Konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetów Ukraińskich na naszej stronie:

Konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetów Ukraińskich