Jedna z potężniejszych afrykańskich armii chce kupić od Białorusi broń o wartości 175 milionów euro

05-02-19 Promocja 0 comment

W styczniu kilka dzienników afrykańskich i europejskich poinformowało o negocjacjach pomiędzy Angolą a Białorusią w sprawie  nabycia od Białorusi systemów obrony lotniczej o wartości 175 milionów euro.

Media angolskie i portugalskie powołują się na przemówienie prezydenta Angoli, João Lourenço’a, w którym uzasadnia on  porozumienie koniecznością zagwarantowania obrony powietrznej dużych miast i strategicznych ośrodków gospodarczych w swoim kraju.

Niektóre szczegóły porozumienia zostały ujawnione. Według portugalskich mediów, w negocjacjach bierze udział Bank Rozwoju Republiki Białoruś, firma „Tetraedr” i firma ubezpieczeniowa „Beleksimgarant”.

Należy dodać, że Angola ma jedną z największych armii w Afryce, w sumie ponad 100 000 żołnierzy w siłach lądowych, Powietrznych i Marynarce Wojennej. W budżecie na 2019 r. Angola przeznaczyła  na obronność 1,650 mld euro, co stanowi 5,16%  rocznych wydatków .

Co ciekawe, w styczniu 2019 r. szef innego afrykańskiego państwa, Zimbabwe, Emmerson Mnangagwa (następca obalonego w listopadzie 2017 r. dyktatora Roberta Mugabe), złożył w Mińsku oficjalną wizytę, która wywołała duże zainteresowanie afrykańskich mediów.

Jak podały oficjalne źródła białoruskie, Emmerson Mnangagwa podpisał osiem umów dotyczących  zrealizowania ambitnego planu infrastrukturalnego, mającego zrobić z Zimbabwe regionalne centrum transportowe i logistyczne. Mowa o autostradzie i sieci kolejowej, które mają być budowane w ramach trójstronnego porozumienia między Zimbabwe, Białorusią a Chinami, łącząc poprzez Afrykę Południową, oceany Indyjski i Atlantycki. W celu realizacji projektu planowane jest utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa.

Białoruś zainwestuje również  w rozwój budownictwa mieszkaniowego Zimbabwe, budowę dróg (prawdopodobnie razem z Chinami) i elektrownię słoneczną o mocy 100 MW. Według lokalnych mediów, białoruska firma prowadzi badania geologiczne na obszarze  270 000 kilometrów kwadratowych i przygotowała wstępne raporty na temat złóż złota, chromu oraz litu.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium