John Huntsman nowym ambasadorem USA w Rosji?

11-03-17 Promocja 0 comment

1289_russia-800x532Nowym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Rosji może zostać były gubernator stanu Utah John Huntsman. Informacje o tym upubliczniły  amerykańskie media.

Urodzony w 1960 r. Huntsman jest doświadczonym politykiem. Absolwent uniwersytetu w Pensylwanii swoją karierę polityczną rozpoczął w 1983 r. w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

W 1992 r. prezydent George Bush senior mianował Huntsmana ambasadorem USA w Singapurze. W ten sposób został on najmłodszym amerykańskim ambasadorem od 100 lat. O jego znaczeniu w Partii Republikańskiej świadczy także fakt sprawowania funkcji  ambasadora USA w Chinach. W 2012 r. Huntsman wyraził zamiar uczestniczenia wyborach prezydenckich. Szybko jednak zrezygnował, udzielając wsparcia dla Mittowi Romneyowi.

Rosyjski senator Siergiej Puszkow, komentując informacje o nowym ambasadorze, wyraził wątpliwość, czy będzie on sprzyjał normalizacji stosunków pomiędzy Moskwą, a Waszyngtonem: „Huntsman jest szefem Rady Atlantyckiej w której normą jest ostra krytyka  Rosji”.

Amerykanista Siergiej Sudakow uważa, że Huntsmana nie można nazwać rusofobem, a jego prawdopodobna nominacja świadczy  o neutralnym nastawieniu do Rosji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Źródło: rg.ru, ruswesna.su